شنبه, 06 خرداد 1402

نائب رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: برای کنترل قیمت کالا از مزرعه تا مصرف کننده باید فاکتورهای متحدالشکل تهیه و فروش به صورت آنلاین انجام شود تا دلالی حذف شود.

 صدرالدین نیاورانی، نائب رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی و عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی در رادیو اقتصاد به بررسی قیمت محصولات کشاورزی خارج فصل پرداخت. یکی از مواردی که همیشه در مورد محصولات خارج از فصل مطرح بوده و روی قیمت آنها تاثیرگذار بوده و افزایش قیمت نسبی و غیرمعقول در مورد محصولات خارج از فصل بوده که به شبکه توزیع محصولات خارج از فصل برمی گردد. نیاورانی در پاسخ به این پرسش که چگونه شبکه توزیع محصولات خارج از فصل باعث افزایش قیمت محصولات به ویژه در بخش صیفی جات داشته است، گفت: وقتی می گوییم میوه خارج از فصل، خارج از فصل محلی است که ما زندگی می کنیم مثلاً میوه ای در تهران، در استان مرکزی، اصفهان، شیراز فصلش نیست مانندگوجه فرنگی و صیفی جات و ما آنها در منطقه ای تولید می کنیم که آنجا فصلشان است مانند دزفول، بندرعباس و میناب که آنجا دارد کشت می شود، این محصولات مشکل اولیه ای که دارند عدم حمل مناسب به طرف مبادی فروش است، چون ما در سال ۹ ماه یا حداقل ۸ ماه در مراکز کشور از اطراف خودمان محصولات را به استان تهران حمل می کنیم مثلاً از قزوین، کرج، ورامین محصولات حمل می شوند و به تهران می آیند با فاصله زمانی ۳-۴ ساعت نهایت می رسند به مبادی فروش و بازارها.

وی افزود: در حالی که وقتی از دزفول کالایی برای بازار تهران حمل می شود و بازاری مثل مشهد و شمال کشور مازندران، آذربایجان چیزی نزدیک به ۴۸ تا ۷۲ ساعت حداقل در راه هستند، با مشکلاتی که با کیفیت این محصول ها گاهاً داریم به علت عدم حمل صحیح با کانتینر یخچال دار است، اینها از هوای گرم ۳۰ درجه بالای صفر، ۲۵ درجه بالای صفر حرکت می کنند می آیند به هوای ۱۵-۲۰ درجه زیر صفر در کوهستان ها وقتی این کالاها از جاده ها عبور می کنند و می آیند در شهرها با دمای دو درجه، صفر، بالای صفر، زیر صفر این کیفیت محصول و ماندگاری اش را حتماً از دست می دهد و ما آن محصول خوب و مطلوب را بدست نخواهیم آورد.

نائب رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: در نتیجه نخست اصلاح این نظام حمل و نقل ضروری است. باید به این موضوع توجه داشت که ما وقتی خوب حمل نمی کنیم و درست حمل نمی کنیم ص ۱۰۰ درصد به قیمت حمل هم توجه نمی کنیم.

وی اظهار کرد: در مبادی که قطار داریم باید قطارهایمان واگن های یخچال دار داشته باشند و این محصولات با قطار حمل شود ارزان ترین وسیله حمل باید باشد قطار و مردم به دستشان به قیمت ارزان برسد. وقتی با کرایه های بالای ۲۰ تا ۳۰ میلیون یک کالایی جا به جا می شود این هزینه حتماً در قیمت فروش کالا تاثیر می گذارد. مطلب دوم بسته بندی مناسب است، ما با بسته بندی که کاهو، سبزیجات و صیفی جات مانند گوجه فرنگی و… را مثلاً از کرج یا ورامین به تهران حمل می کنیم با همان بسته بندی می خواهند از دزفول تا تهران ۴۸ ساعت در راه است جاده و سرما و گرما برسانند.

او گفت: این بسته بندی ها مناسب نیست و باید بهبود پیدا کنند تا کیفیت بهتر شود.

شناسنامه دار شدن محصولات

نیاورانی با اشاره به شناسنامه دار شدن کالاها یادآور شد: شناسنامه دار شدن کالاها بسیار فکر خوبی است و مصرف کننده باید بداند چه مصرف می کند و از کجا آمده و چه کیفیتی دارد و باقیمانده سموم در آن در چه سطحی است؟ آیا ارگانیک است؟ محصول سالم است یا محصولی است که در کشتزارها به شکل جالیزی تولید شده یا در گلخانه ها تولید شده است؟ این اطلاعات روی این بسته بندی ها می تواند درج شود.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانیبیان کرد: ما برای کالاهای صادراتی تمام این اطلاعات را درج می کنیم در گواهی های قرنطینه را تمام میزان سموم و میزان باقیمانده سموم را درج می کنیم این موارد باید داخل کشور هم انجام شود.

نیاورانی در پایان گفت: در رابطه با قیمت محصولات، هرچه شبکه توزیع داخل کشور از سلامت بیشتری برخوردار باشد و به سیستم های روز مجهز شود و دست واسطه ها و دلال ها در آن کوتاه شود مسلماً محصولات با قیمت مناسب تری به دست مصرف کننده می رسد. امروز محصولاتی که با کیلویی ۵ تا ۷ هزار تومان سر مزرعه فروخته شدند با کیلویی ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان به دست مردم می رسد. ما در چندین کشور صادرات و واردات داریم و با آنها کار می کنیم هیچ جای دنیا چنین چیزی را نداریم که یک سود ۱۰۰ یا ۳۰۰ درصدی روی کالا از مزرعه تا دست مصرف کننده کشیده شود و این بسیار ناعادلانه است و دولت باید فکری برای این کار کند. راهکار، صدور فاکتورهای متحدالشکل و فروش به صورت آنلاین است که برای اداره دارایی و… قابل کنترل باشد تا کسی جرات سوداگری نداشته باشد.

ارائه تسهیلات ویژه بیمه ایران به اعضای اتحادیه

پیرو جلسات برگزار شده با نمایندگی بیمه ایران کد 6433 مقرر گردید بیمه ایران تخفیفاتی در زمینه بیمه ثالث،بدنه را برای اعضای اتحادیه در نظر بگیرد .


      شرایط : 1- عضویت در اتحادیه محصولات کشاورزی ایران

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های 43 26300040 تماس حاصل فرمایید.

 


 

آزمایشگاه همکار آدنیس طب
با بهره گیری از خدمات کارشناسان ورزیده در چارچوب یک مرکز پژوهشی و آزمایشگاهی با فراهم آوردن تجهیزات وفن آوری مدرن در حد استاندارد های ملی و جهانی در زمینه های دارو و مکمل ، غذایی ، آرایشی و بهداشتی تاسیس گردید .
این آزمایشگاه با درک صحیح از اهمیت و جایگاه خود در راستای ارتقاء سلامت و کیفیت زندگی مردم، همواره بالاترین کیفیت در انجام آزمایش ها را به منظور ارائه بهترین و مطمئن ترین نتایج در جهت پاسخگویی به مشتریان مورد توجه قرار می دهد.
آدنیس طبافتخار دارد که با بهره گیری از امکانات خود در مناطق مختلف دنیا خدمات مورد نیاز مشتریان در زمینه های مختلف از جمله صادرات و واردات را در خصوص آزمایشات مختلف باقی مانده سموم ، فلزات سنگین ، میکروبیولوژی ، شیمیایی ، مایکوتوکسین ها ، ویتامین ها و... حد استاندارد های جهانی برآورده سازد.
آزمایشگاه آدنیس طب در زمینه صادرات سبزیجات ، صیفی جات ، میوه و کلیه مواد غذایی به کشورهای همسایه و حاشیه خلیج فارس ، عمان ، کویت ، دبی ، روسیه و ... فعالیت مداوم دارد.
آدنیس طب تاکنون بارها در جهت کسب گواهینامه های لازم مورد بازدید مسئولین  سازمان دامپزشکی ، سازمان غذا و دارو ، سازمان ملی استاندارد  و ... قرار گرفته و مجوزهای لازم را کسب نموده است .
 
آدنیس طب
همگام با تولید کنندگان                          همراه با بازرگانان                      درخدمت مصرف کنندگان

 

 

 

 ghatebank.jpg

2617568
امروز
دیروز
این هفته
این ماه
کل بازدید ها
448
410
3296
7417
2617568