ارزش بالای «قارچ دنبلان سیاه کوهی» انگیزه ای برای قاچاق| با ۱۵ ایکس ری کامیونی قرارداد بسته ایم

لطیفی، سخنگوی گمرک با بیان اینکه ارزش بالای قارچ دنبلان سیاه کوهی انگیزه بسیار قوی برای قاچاق آن است گفت: به روزآوری تجهیزات مستقر در گمرکات از الزامات جلوگیری قاچاق انواع کالاها از کشور است.

 

بازار؛ گروه کشاورزی: سخنگوی گمرک ایران در حالی روز گذشته از ممانعت گمرک از قاچاق چند میلیون یورویی قارچ سیاه دنبلان کوهی از گمرک سرو به مقصد اسلونی خبر داد که به گفته وی این محموله حاوی ۱۶ تن از این محصول بوده است و در بین کالاهایی از جمله «گوجه، آلو، گیلاس، آلبالو و هلوی منجمد» جاسازی شده بوده است.

روح الله لطیفی همچنین اظهار داشت: صادرات «قارچ دنبلان سیاه کوهی» به دلیل اینکه جزو ذخایر ژنتیکی گیاهی کشور است، ممنوع بوده و گمرک نیز بر اساس وظایف ملی و موضوعات و مفاد  کنوانسیون های بین المللی گمرکی و حفظ محیط زیست، مانع از خروج ذخایر ژنتیکی زیستی و ورود مواد آسیب زا به کشور می شود. این در حالی است که به گفته لطیفی قیمت هر کیلو گرم از این محصول در برخی کشورها تا ۵ هزار و ۷۰۰ یورو نیز فروخته می شود.

گران بودن قارچ دنبلان سیاه کوهی به این دلیل است که این محصول در واقع یک غذای لاکچری در رستوران های معتبر دنیا محسوب می شود و از سوی دیگر جنبه درمانی دارد و غالبا در داروهایی که مقاوم سازی بدن را افزایش می دهد؛ به کار می رود

وی در این خصوص نیز به خبرگزاری بازار گفت: گران بودن قارچ دنبلان سیاه کوهی به این دلیل است که این محصول در واقع یک غذای لاکچری در رستوران های معتبر دنیا محسوب می شود و از سوی دیگر جنبه درمانی دارد و غالبا در داروهایی که مقاوم سازی بدن را افزایش می دهد؛ به کار می رود.

سخنگوی گمرک در بخشی دیگر از صحبت های خود اظهار داشته بود که بدیهی است که تجهیز و تقویت گمرکات کشور به دستگاهها و تجهیزات کنترلی، به روز رسانی زیر ساخت هایی همچون دستگاههای ایکس ری، لیفتراک، بارانداز، سگ های مواد یاب و... در گمرکات کشور می تواند در جلوگیری از خروج ذخایر ارزشمند کشور بسیار مهم باشد.