چرا هویج از قیمت دلار هم بالاتر رفت؟

قیمت هویج در روزهای اخیر حتی از نرخ دلار 27 هزار تومانی نیز بالاتر رفت و به بیش از 30 هزار تومان رسید.
 اسدالله کارگر، رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران گفت در حال حاضر هویج با قیمت 18 تا 25 هزار تومان به فروشگاه‌های سطح شهر می‌رسد که اگر سود فروشگاه‌ها را محاسبه کنیم قیمت فروش از 30 هزار تومان عبور می‌کند.
وی درباره دلایل افزایش قیمت هویج گفت میزان خروج گسترده هویج از کشور علیرغم نیاز داخلی علت اصلی گران شدن این محصول در کنار افزایش تقاضا برای این محصول است.
کارگر افزود تامین کننده تابستانه هویج کشور، شیراز است که هر ساله در این فصل با کمبود این محصول مواجه می‌شویم و از طرف دیگر افزایش تقاضا به دلیل شیوع کرونا برای مصرف این محصول موجب کم شدن آن در بازار و گرانی این محصول شده است.
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران گفت در کنار همه این‌ها مهم‌ترین علت گرانی هویج این است که عده‌ای سر زمین‌های کشاورزی، این محصول را با قیمت بسیار گران‌تر نسبت به آن چه به بازار داخلی عرضه می‌شود خریداری می‌کنند و به کشور‌های همسایه از جمله ارمنستان و عراق می‌فرستند، در حالیکه اگر جلوی خروج هویج از کشور گرفته شود این محصول در بازار داخلی با قیمت حداکثری 8 و نیم تا 9 هزار تومان قابل عرضه است.
اسدالله کارگر تصریح کرد شرایط تولید هویج در کشور تا برج 7 و زمانی که هوا خنک شود به همین ترتیب است و تنها از شیراز وارد بازار می‌شود، اما با خنک شدن هوا در شهرستان‌های دیگر از جمله بستان آباد نیز تولید هویج آغاز می‌شود و محصول آن وارد بازار خواهد شد.//