واردات موز فقط به شرط صادرات سیب درختی

موز‌هایی که ارز آن‌ها تامین نشده اجازه ترخیص از گمرک را ندارند

وزارت جهاد کشاورزی دستوراتی را جهت تعیین تکلیف محموله‌های وارداتی موز به گمرک ابلاغ کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، امید گیلان پور معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور توسعه بازرگانی، با ارسال نامه‌ای به گمرک جمهوری اسلامی ایران درباره تعیین تکلیف محموله‌های وارداتی موز در بنادر کشور، دستوراتی را جهت اجرا ابلاغ کرد.

در نامه گیلان پور آمده است:

«پیرو نامه‌های شماره ۱۴۰۰/۵۰۰/۳۲۵۳۲ مورخ ۱۴۰۰/۰۵/۰۹ و ۱۴۰۰/۵۰۰/۳۲۵۳۹ مورخ ۱۴۰۰/۰۶/۰۶ و بند دوم صورتجلسه در خصوص تعیین تکلیف سیاست‌ها و اقدامات در خصوص واردات محصول موز، ثبت سفارش برای واردات این محصول با تصمیم وزارت صمت در خردادماه سال ۱۳۹۹ با هدف صیانت از منابع ارزی کشور غیرفعال شد و متعاقب افزایش تولید و کاهش مصرف در بازار داخلی و ضرورت چاره اندیشی برای صادرات سیب درختی، طی نامه‌های شماره ۰۲۰/۳۰۲۰۹ مورخ ۱۳۹۹/۱۰/۱۰ و ۰۲۰/۳۵۹۰۶ و ۰۲۰/۳۵۹۰۲ مورخ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴ وزیر محترم جهاد کشاورزی و تصمیمات یکصد و بیست و سومین کارگروه تنظیم بازار، واردات آن صرفا مشروط به صادرات سیب، مجاز شد.

حال نظر به اینکه اصلی‌ترین هدف از اعمال ممنوعیت در واردات موز صیانت و مصرف بهینه منابع ارزی کشور بوده و هرگونه اتخاذ تصمیم باید با امعان نظر به این مهم انجام شود، در اجرای بند دوم صورتجلسه مذکور موارد به شرح زیر جهت اجرا ابلاغ می‌شود:

برای محموله‌های وارداتی که ارز آن‌ها تامین و حواله شده و کالا وارد گمرکات شده است و طبق قوانین و مقررات جاری مشمول حقوق مکتسبه هستند، برابر با بند سوم صورتجلسه مذکور اقدام شود.

برای محموله‌های وارداتی موز که ارز آن‌ها تامین شده است و محموله‌های مذکور دارای ثبت سفارش معتبر و قبض انبار گمرکی تا تاریخ ابلاغ این نامه هستند، ضمن ضرورت بررسی منشاء تامین ارز آن‌ها و دستگاه مسئول بروز مشکل به جهت رعایت منافع و مصالح کشور و صیانت منابع ارزی وزارت جهادکشاورزی مخالفتی با ورود آن‌ها ندارد.

برای محموله‌هایی که وارد گمرکات کشور شده، ارز آن‌ها تامین نشده در صورتی که در شمول قوانین و مقررات جهت برخورداری از حقوق مکتسبه قرار نداشته باشند، ترخیص آن‌ها مورد تایید وزارت جهادکشاورزی نیست.

به طریق مقتضی به اطلاع تمامی واردکنندگان محصول موز که قصد واردات موز بدون رعایت شرایط ابلاغی وزارت جهادکشاورزی و مصوبه تنظیم بازار را دارند و قصد واردات محصول موز از محلی غیر از ارز حاصل از صادرات سیب دارند اطلاع رسانی شود تا از خرید، حمل و ورود محموله به گمرکات کشور اجتناب نمایند».