چیدن نارنگی سبز متوقف شد/ اجازه رنگ‌آوری به پرتقال را نمی‌دهیم/ افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی قیمت میوه نسبت به سال گذشته

رییس اتحادیه بارفروشان اظهار داشت: پس از اطلاع‌رسانی ما؛ تعاونی باغداران، استانداری مازندران و کشاورزان به توصیه اتحادیه لبیک گفتند و چیدن سبز نارنگی را تا اول مهر متوقف کردند تا آسیبی به سلامت مردم وارد نشود. همچنین امسال به هیچ وجه اجازه رنگ‌آوری به پرتقال را نخواهیم داد، بنابراین کشاورزان نباید زودتر از ۱۰ آبان شروع به چیدن پرتقال کنند.

مصطفی دارایی نژاد در گفت‌وگو با ایلنا در مورد وضعیت عرضه و تقاضای میوه اظهار داشت: روزانه تقریبا ۱۵ تا ۲۰ هزار تن میوه، سبزیجات و صیفی‌جات وارد میدان تره‌بار مرکزی می‌شود. براساس آخرین آمار میزان تولید امسال مرکبات کشور اعم از پرتقال و نارنگی فقط در استان مازندران در حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن خواهد بود.

وی ادامه داد: البته میزان تولید پرتقال امسال کشور نسبت به سال گذشته ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش دارد که افزایش ۳۰ درصدی تولید نارنگی می‌تواند آن را جبران کند، در واقع همپوشانی هم خواهند بود و از همین روی مشکلی در مصرف داخلی و صادرات نخواهیم داشت.

رییس اتحادیه بارفروشان در مورد اقدام به رنگ‌آوری نارنگی اظهار داشت: متاسفانه اخیر تعدادی دلالان با گاز اتیلن اقدام به رنگ‌آوری نارنگی می‌کنند که به سلامت جامعه مضر است. باید توجه داشت که براساس قاعده، زمان برداشت نارنگی از اول مهرماه است تا هم قند آن بین ۷.۵ تا ۸ برسد و هم شیرین و زردرنگ شود. اما این دلالان بدون توجه به این موضوع، از اوایل ماه جاری شروع به چیدن کردند.

وی ادامه داد: البته پس از اطلاع‌رسانی ما؛ تعاونی باغداران، استانداری مازندران و کشاورزان به توصیه اتحادیه لبیک گفتند و چیدن سبز نارنگی را تا اول مهر متوقف کردند تا آسیبی به سلامت مردم وارد نشود. همچنین اطلاع رسانی شد که امسال به هیچ وجه اجازه رنگ‌آوری پرتقال را نخواهیم داد، بنابراین کشاورزان نباید زودتر از ۱۰ آبان شروع به چیدن پرتقال کنند.

دارایی نژاد در مورد برداشت سیب هم اظهار داشت: براساس برآوردها کل برداشت سیب کشور اعم از دماوند، سلماس، نقده، میانه، مراغه، اشنویه، سمیرم،...در حدود ۵ میلیون تن خواهد بود که در این مورد هم مشکلی نداریم.

رییس اتحادیه بارفروشان خاطرنشان کرد: اما تولید لیموشیرین جهرم و رودان کشور نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد کاهش دارد. رنگ‌آوری لیموشیرین هم به ندرت انجام می‌شود چون بازار واکنش منفی نشان می‌دهد.

وی در مورد آخرین وضعیت عرضه هویج نیز اظهار داشت: خوشبختانه وضعیت تولید هویج خوب است و به زودی تولید ازنا، الیگودرز، بناب و اقلید فارس وارد بازار خواهد و در حال حاضر نرخ هر کیلو هویج در میدان تره‌بار ۱۰ تا ۱۲ است. با این شرایط تولید از یک ماه دیگر، وضعیت بگونه‌ای است که سر نخریدن هویج دعوا می‌شود.

دارایی نژاد در مورد افزایش قیمت میوه هم گفت: قیمت میوه نسبت به سال گذشته ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش داشته است که دلیل آن چندین برابر شدن هزینه حمل، کارگر، سردخانه، جعبه،... است.