واردات موز در چه شرایطی ممکن است؟

رضا نورانی رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با اشاره به شرایط واردات موز اظهار کرد: در گذشته به منظور رونق صادرات سیب مصوبه صادرات سیب در ازای واردات موز ابلاغ شد که در سال ۹۹ به دلیل نبود ثبت سفارش، مجوز فروشی رونق گرفت.

او افزود: سال گذشته با بحث مجوز فروشی توسط عده ای، هر کیلو موز با قیمت ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان به مصرف کننده تحمیل می‌شد.

نورانی ادامه داد: گرچه با این مصوبه به دنبال صادرات سیب و رونق آن هستیم، اما گاهی باید مراقب بازار باشیم تا در مواقعی که با کمبود موز مواجه می‌شویم، قیمت‌ها جهشی افزایش نیابد.

این مقام مسئول با تاکید بر در نظرگرفتن سیاست‌های بازار بیان کرد: همان گونه که در گذشته واردات موز و میوه‌های گرمسیری آزاد بود و با ارز صادرات میوه و تره بار این امر رخ می‌داد، هم اکنون باید با تعرفه ۴ درصد در ازای صادرات سیب و در صورت عدم صادرات حداقل با تعرفه ۲۰ درصد وارد شود که گاهی بازار با کمبود مواجه نشود.

به گفته او، موز در طول چند دهه گذشته جز سبد کالایی مردم قرار گرفته است که با این وجود انتظار می‌رود وزیر جهاد کشاورزی سیاست‌های جدیدی در این راستا پیش بگیرد تا ضمن تنظیم بازار از کمبود‌های مقطعی هم در بازار جلوگیری شود.

نورانی با تاکید بر واردات موز در برابر صادرات سیب با تعرفه ۴ درصد بیان کرد: بنده معتقد هستم که واردات موز باید آزاد شود به طوری که در صورت عدم صادرات سیب با تعرفه ۲۰ درصد انجام نشود تا بازار با کمبودی نشود.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ادامه داد: طی ۲ سال اخیر با اتخاذ سیاست واردات موز، در برخی مواقع کمبود اتفاق افتاده که این موضوع به ضرر مصرف کننده است و در این مدت هیچ گاه نتوانستیم نظمی در بازار احساس کنیم که با این وجود آزادسازی صادرات و اعمال نظارت بیشتر برای تنظیم بازار و جلوگیری از کمبود امری ضروری است.

نورانی در پایان تصریح کرد: اگر قرار است که واردات موز تنها در قبال صادرات سیب انجام شود، از این رو شاهد تزلزل در نرخ‌های بازار خواهیم بود، کما اینکه این اتفاق در گذشته رخ داد و هیچ گاه نتوانستیم بازار با نرخ منظم برای موز داشته باشیم.