روسیه قصد دارد واردات میوه و سبزیجات از ایران را ممنوع کند

 

سرویس فدرال نظارت بر دامپزشکی و بهداشت گیاهی روسیه اعلام کرد که ممکن است واردات سبزیجات و میوه‌هایی از ایران را ممنوع کند.

 

 
 

سرویس فدرال نظارت بر دامپزشکی و بهداشت گیاهی روسیه از احتمال ممنوعیت واردات میوه و سبزیجات از ایران به روسیه خبر داد.

به گزارش اینترآذ به نقل از اسپوتنیک، سرویس فدرال نظارت بر دامپزشکی و بهداشت گیاهی روسیه پس از گفتگو با سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که ممکن است واردات سبزیجات و میوه‌هایی از ایران را که در محموله‌های آن موجودات قرنطینه شده برای EAEU یافت می‌شود، ممنوع کند.

این سازمان از موجودات قرنطینه که اغلب در میوه ها و سبزیجات وارداتی از ایران شناسایی می شوند، ابراز نگرانی کرده است. به طور خاص، این سرویس تریپس گل غربی، پروانه هلو و پوسیدگی مونی قهوه‌ای را در فلفل، کاهو، بادمجان، هلو، گیلاس، گیلاس، گلابی، سیب، گل کلم، آلو و شلیل شناسایی کرده است.

در این گزارش آمده است که در صورت مشاهده چنین تخلفاتی در آینده، مجبور خواهد شد برای واردات آن دسته از کالاهای تحت نظارت که در آن موجودات قرنطینه ای شناسایی شده اند، از ایران به خاک فدراسیون روسیه محدودیت های موقتی اعمال کند.

سرویس فدرال نظارت بر دامپزشکی و بهداشت گیاهی روسیه با اشاره به ارسال اطلاعیه‌های مربوط به تمامی موارد تخلف، گفت: از طرف ایرانی انتظار دارد اقداماتی را برای جلوگیری از تحویل بیشتر محصولات آلوده انجام دهد. این سرویس همچنین منتظر اطلاعات همکاران ایرانی خود درباره بررسی های انجام شده برای کشف دلایل این حادثه است.

در این گفتگو، طرفین امکان یکپارچه سازی سیستم های اطلاعاتی دو کشور در زمینه قرنطینه گیاهان را مورد بحث و بررسی قرار دادند. علاوه بر این، سرویس فدرال نظارت بر دامپزشکی و بهداشت گیاهی روسیه موضوع صادرات غلات به ایران را مطرح کرد و اعلام کرد که روسیه علاقه مند به افزایش محموله غلات به این کشور است. برای رعایت الزامات ایران، طرف روسی فهرست به روز شده محصولات قرنطینه برای ایران و قوانین واردات محصولات غلات را درخواست کرد. این سرویس همچنین خواستار اطلاع رسانی سریع در صورت تغییر در الزامات شد.

در این مذاکرات همچنین پیش نویس توافقنامه همکاری در زمینه مدیریت ایمن آفت کش ها و مواد شیمیایی کشاورزی پیشنهاد شده توسط سرویس فدرال نظارت بر دامپزشکی و بهداشت گیاهی روسیه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.