صادرات میوه به اوکراین متوقف شد

نایب رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: من از مسئولان تقاضا دارم که فرصت بازار روسیه را از دست ندهند متاسفانه برخی از سوءمدیریت‌ها باعث شد که برخی بازار‌های خارجی را از دست بدهیم. باید منتظر باشیم با اتمام واردات مواد غذایی از اروپا به روسیه ما جایگزین آن‌ها شویم.
 

صادرات میوه

اقتصاد۲۴- صدرالدین نیاورانی با بیان اینکه روسیه از سوی کشورهای اروپایی تحریم غذایی نشده است، گفت: قراردادهای روسیه با کشورهای اروپایی برای واردات موادغذایی همچنان پابرجاست و اروپایی‌ها به تعهدات قبلی خود نسبت به روسیه عمل می‌کنند و موادغذایی از اروپا به روسیه حمل می‌شود اما خریدهای جدید انجام نمی‌شود.

وی با اشاره به سقوط ارزش روبل گفت: تاجران ایرانی بعد از سقوط ارزش روبل تمایلی برای صادرات با روسیه ندارند و از آنجایی‌که روس‌ها دلار یا یورویی ندارند که تجارت کنند( تحریم ارزی شده‌اند) از این‌رو لازم است که تجار ایرانی برای تصاحب بازار روسیه برنامه‌ریزی بلندمدت کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که با سقوط روبل آیا می‌توان نرخ میوه و صیفی‌جات را افزایش داد که صادرات برای صادرکنندگان توجیه اقتصادی داشته باشد با توجه به اینکه نرخ این اقلام نیز در روسیه روند صعودی به خود گرفته است؟ گفت: مکانیزم قیمت‌گذاری در بازارهای جهانی با بازار داخلی متفاوت است و به راحتی نمی‌توان نرخ‌ها را تغییر داد به عنوان مثال اگر قیمت یک محصول بالا برود تمایل برای خرید کاهش پیدا می‌کند. قیمت‌ها در بازارهای جهانی رصد می‌شود و اینگونه بازارها جابه‌جا می‌شوند.