صادرات ۲۰۸ میلیون دلاری هندوانه

گمرک ایران، کل صادرات هندوانه ایران در سال گذشته را حدود ۲۰۸ میلیون دلار اعلام و تاکید کرد که حجم صادرات روزانه این کالا به ترکیه حداکثر ۱۰۰ کامیون است نه ۷۰۰ کانتینر.

به گزارش صدای بورس، اخیرا اخباری در رابطه با وضعیت صادرات هندوانه منتشر شد که گفته شده بود "روزانه بیش از ۷۰۰ کانتینر هندوانه از ایران به ترکیه صادر می‌شود"، همین موضوعی بود که بار دیگر ماجرای صادرات محصولات آب‌بر کشاورزی مانند هندوانه را در شرایط خاص آبی ایران مطرح کرد.

بر همین اساس ماجرای صادرات هندوانه ایران به کشورهای جهان و به ویژه ترکیه از گمرک ایران مورد بررسی قرار گرفت.

صادرات هندوانه ایران به ترکیه حداکثر ۱۰۰ کامیون است نه ۷۰۰ کانتینر

توضیح لطیفی، سخنگوی گمرک ایراناز این حکایت دارد که کل صادرات ایران در روز از سه مرز به ترکیه، در حال حاضر حدود ۴۰۰ کامیون است که هندوانه بخشی از آن بوده و حداکثر ۱۰۰ کامیون را شامل می‌شود.


بیشتر بخوانید: صادرات محصولات کشاورزی به روسیه تغییری نکرد


به گفته وی در حال حاضر آخرین محموله‌های صادراتی هندوانه ایران به ترکیه در حال ارسال است و به زودی کاهش خواهد یافت، چرا که این کشور با رسیدن به فصل برداشت محصول داخلی، تعرفه‌های مربوط به صادرات هندوانه را که تا یک چهارم کاهش داده بود دوباره افزایش می‌دهد.

صادرات هندوانه به ۲۰۸ میلیون دلار رسید

این‌که ایران چقدر صادرات هندوانه انجام می‌دهد، طبق آمار اعلامی سخنگوی گمرک ایران، در سال ۱۴۰۰ در مجموع ۹۰۲ هزار و ۱۰۲ تن هندوانه به ارزش ۲۰۸ میلیون و ۵۸۳ هزار و ۶۳۱ دلار به ۴۳ کشور صادرات انجام شده است.

صادرات هندوانه ایران در سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۹ حدود ۲۸ درصد در وزن و ۳۳ درصد در ارزش افزایش داشته است.

بیشترین مقصد اروپاست ولی همسایه‌ها بیشتر خریدند

درباره مقاصد صادراتی هندوانه ایران نیز باید گفت که عمدتا کشورهای اروپایی میزبان آن هستند ولی از نظر وزنی و ارزش عمده این صادرات در کشورهای همسایه انجام شده است.

عراق میزبان اول است

به گزارش ایسنا، بر اساس این گزارش، در سال گذشته ۴۶۵ هزار تن به ارزش ۹۵ میلیون دلار هندوانه از ایران به عراق صادر شده که بالاترین حجم صادرات این کالا به کشورهای طرف تجاری است.

همچنین ۲۳۳ هزار تن به ارزش ۵۳ میلیون دلار به امارات، ۳۹ هزار تن به ارزش ۱۷.۴ میلیون دلار عمان، ۲۸ هزار تن به ارزش ۱۴ میلیون تن روسیه، ۵۵ هزار تن به ارزش ۱۱ میلیون تومان ترکیه، ۳۲ هزار تن به ارزش ۶.۴ میلیون دلار افغانستان، ۳۰ هزار تن به ارزش شش میلیون دلار قطر، صادرات هندوانه ایران بوده است.

از سایر کشورهای واردکننده هندوانه ایران می‌توان به ارمنستان، اتریش، بلغارستان، سوئیس، آلمان، دانمارک، انگلیس، ایتالیا، سوئد و صربستان اشاره کرد.