تقویت اقتصاد ایران با صادرات غیرنفتی/ ارزآوری ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار دلاری صادرات گوجه‌فرنگی و رب‌ از استان فارس

گروه استان‌ها_ براساس آمارهای رسمی سال گذشته ۴ میلیون و ۵۸۴ هزار دلار رب‌گوجه و بیش از ۱۱۲ هزار دلار گوجه‌فرنگی تازه‌خوری از گمرکات فارس صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، استان فارس یکی از استان‌های تولیدکننده عمده گوجه‌فرنگی در کشور است. این محصول تقریبا در همه شهرستان‌های ستان فارس کشت می‌شود. 

مدیر زراعت جهاد کشاورزی استان فارس در گفت‌وگو با تسنیم با بیان اینکه سطح زیر کشت گوجه‌فرنگی در استان فارس در فصول مختلف 21 هزار هکتار است و متوسط عملکرد تولید گوجه‌فرنگی در هر هکتار 59 تن است، اظهار داشت: در مجموع سالانه یک میلیون و 240 هزار تن گوجه‌فرنگی در فارس تولید می‌شود. 

گوجه‌فرنگی در فصول مختلف در استان فارس کشت و برداشت می‌شود. عملکرد این محصول در فصول مختلف متفاوت است به طوری که در زمستان 51 تن در هکتار، در بهار 65 تن در هکتار و در تابستان و اوائل پاییز 56 تن در هکتار برداشت می‌شود.

به گفته مهدی صادقی سطح زیرکشت گوجه زمستانه در استان فارس 1800 هکتار با میزان تولید 92 هزار تن است. لارستان، مهر، لامرد و گراش در جنوب فارس کشت زمستانه گوجه‌فرنگی دارند. 

وی با بیان اینکه تولید بهاره گوجه‌فرنگی در استان فارس 490 هزار تن است که در 7 هزار و 500 هکتار از اراضی فارس کشت می‌شود، افزود: شهرستان‌های فراشبند، کازرون، قیر و کارزین، مهر، خنج، لامرد و لارستان عمده تولیدکنندگان گوجه‌فرنگی بهاره هستند. 

صادقی با بیان اینکه تولید تابستانه و پاییزه گوجه‌ فرنگی در استان فارس 658 هزار تن و سطح زیر کشت آن نیز  11 هزار و 700 هکتار است، گفت: گوجه‌فرنگی تابستانه و پاییزه در شهرستان‌های مرکزی و شمالی کشت می‌شود. 

فراشبند، کازرون، شیراز، مرودشت، پاسارگاد، ارسنجان، ممسنی و مهر تولیدکننده عمده گوجه‌فرنگی در استلن فارس هستند.