مرز بین خوردن یا نخوردن ارگانیک!

وقتی وارد یک فروشگاه یا بازار محصولات کشاورزی می‌شویم، گاهاً ممکن است با بنرهایی روبرو شویم که تاکیدبر طبیعی یا ارگانیک بودن دسته‏ای از محصولات دارند. این روزها محصولات ناشی از کشاورزی استانداردوارگانیک علیرغم اینکه نیاز به زمان بیشتر برای برداشت محصولات و البته سود کمتری برای کشاورزان دارد، در سطح جهانی به محبوب‏ترین روش کشاورزی تبدیل شده است! اما چرا؟


در دهه ‌اخیر استفاده از سموم و کودهای شیمیایی از جمله اوره در کشاورزی و یا حتی استفاده از انواع داروها و هورمون‌های رشد در دامپروری زیاد شده است که از دلایل آن می‌توان به افزایش جمعیت و تقاضا برای محصولات غذایی اشاره کرد چرا که در تولید انبوه مواد غذایی، کشاورزی و دامپروری روش‏های پیشین و سنتی دیگر پاسخ‏گو نیستند. از آن جایی که به کار بردن این مواد در تولید محصولات غذایی می‏تواند برای انسان و محیط‏زیست در طولانی مدت ضرر داشته باشد، در چند سال گذشته، افراد بیشتر تمایل دارند به جهت سالم‏تر بودن آن‌ها به جای محصولات صنعتی از محصولات ارگانیک، طبیعی یا به اصطلاح محلی استفاده کنند

اگر چه استفاده از سموم و آفت‌کش‌ها منجر به افزایش تولیدات کشاورزی می‌شود، اما جای تعجب نیست وقتی صحبت از سلامتی افراد به میان می‌‌آید، حساسیت‌ها هم بیشتر می‌شود.

حتی در برخی مطالعات بروز بیماری هایی مانند: عدم توازن هورمون‌ها،انواع سرطان‌ها، بیماری‌های گوارشی و... راعمدتاً ناشی از مصرف تصادفی آفت کش ها و کودهای شیمیایی می‌دانند.

این که شما از چه نوع مواد غذایی تغذیه می‌کنید و برای تولید این مواد غذایی چه فرایندی طی شده است، روی سلامت، کیفیت ذهن و حتی احساسات شما تاثیرگذار است.

واقعاً محصولات ارگانیک سالم ترند؟!

به گفته دانشگاه استنفورد "هیچ مدرکی در مورد ارزش غذایی بالاتر یا این واقعیت که آنها نسبت به محصولات معمولی سالم‏تر هستند وجود ندارد، اما همان‏طور که پیشتر گفته شد، یافته‏ها نشان می‌دهد مصرف این محصولات، قرار گرفتن در معرض ضایعات آفت کش‏ها و باکتری‏های مقاوم به آنتی بیوتیک را کاهش می‏دهد. ضمن اینکه در مطالعه دیگری به این نتیجه رسیده‏اند که این دسته محصولات، حاوی 60 درصد آنتی اکسیدان بیشتر، 87 درصد نیتریت و 50 درصد کادمیوم کمتر هستند.

در کل فرآیند تولید و پرورش میوه‌‌ها، سبزیجات و حبوباتی که ارگانیک روی آنها خورده است، استفاده از آفت‌کش کنار گذاشته نمی‌شود، اما در فرآیند پرورش محصولات ارگانیک از انواع سالم، بی‌ضرر و طبیعی استفاده می‌شود تا برای انسان، زمین و حیوانات هم مناسب‌تر باشد و همچنین کیفیت و سلامت محصولات حفظ و تضمین شود. معمولاً در فرآیند تولید غیرارگانیک برای دفع حشرات، آفت‌ها، علف‌های هرز، حیوانات و ... ، پیش از خوردن محصولات به آنها سمومی زده می‌شود که می‌تواند در دراز مدت برای انسان هم سمی باشد و حتی خاک و آب را هم به راحتی آلوده کند.

به علاوه افرادی که به برخی مواد غذایی، مواد شیمیایی، مواد نگهدارنده و ... آلرژی دارند، با استفاده از مواد غذایی ارگانیک، علائم آلرژیک آنها به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده یا از بین رفته است.

اما باید بدانید که همیشه بودن برچسب ارگانیک روی یک محصول، به معنای واقعاً ارگانیک بودن آن نیست. بخش بزرگی از محصولات ارگانیک که این روزها در فروشگاه‌ها موجود است، محصول کشاورزی معمولی با استفاده از روش‌های استاندارد می‌باشد!

محصولات کشاورزی طبیعی یا استاندارد کدامند؟

محصولات طبیعی به محصولاتی گفته می‌شود که حداقل پردازش و فرآوری روی محصول انجام شده باشد و همچنین حاوی مواد افزودنی مانند هورمون‌ها، آفت کش‌ها، نگهدارنده‌ها و یا طعم دهنده‌های مصنوعی نباشند.

در کشاورزی معمولی با استفاده از روش‌های استاندارد،ر سیدن به بخش زیادی از مزایای کشاورزی ارگانیک و تولید محصولات کشاورزی طبیعی، دست یافتنی بوده و با در نظر گرفتن این موضوع، شاید اصرار به یافتن محصولات ارگانیک اصلی در بازار نیاز نباشد. اما برای انتخاب این محصولات به خصوص میوه و سبزیجات طبیعی یا تولید شده به روش استاندارد، معیارهایی وجود دارد که با رعایت آن‌ها می‌توان از سلامت مواد غذایی تهیه شده در رژیم غذایی روزانه خود، اطمینان حاصل کرد. در زیر چند مورد از این معیارها آورده شده:

  • در فصل بخرید.

خرید میوه‌ها و سبزیجات در فصل خودشان از نظر اقتصادی برای شما ارزان‌تر تمام می‌شود. اینکه دقیقاً بدانید که کدام میوه نوبر است و یا کدام سبزی در چه زمانی به بازار عرضه می‌شود به شما در تهیه محصولات کشاورزی طبیعی و یا محصولاتی که به روش استاندارد کشت شده است، کمک خواهد کرد.

حتی دانستن این موضوع که برخی محصولات را باید صبح‌ها تهیه کنید و بعضی دیگر محدودیتی ندارند، در خرید به شما کمک خواهد کرد.

  • مقایسه‌ی قیمت‌ها در فروشگاه‌ها

اگر قصد خرید محصولات کشاورزی سالم، محصولات ارگانیک و ... را دارید، حتما فروشگاه‌های محل زندگی و فروشگاه‌های آنلاین، بازارهای محلی و ... را چک و مقایسه کنید. بعد از بررسی متوجه نتایج شگفت انگیزی خواهید شد!.

 همه‌ی میوه و سبزیجاتی که استفاده می‌کنید، لازم نیست ارگانیک یا طبیعی تهیه شوند!

پانزده خوراکی مشهور به غذای پاک وجود دارد که در فرایند تولید آنها از سموم خیلی کمی استفاده می‌شود یا استفاده نمی شود و بنابراین نیاز به وسواس در تهیه محصول ارگانیک آن نیست.