سیر همدان ثبت جهانی شد

استاندار همدان از ثبت جهانی سیر همدان خبر داد و گفت: سرانجام بعد از دو سال پیگیری سیر به عنوان برند کشاورزی همدان ثبت جهانی شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان به نقل از روابط عمومی استانداری همدان، علیرضا قاسمی فرزاد افزود: بعد از ثبت جهانی کشمش ملایر و گردوی تویسرکان این سومین محصول کشاورزی استان همدان است که به ثبت جهانی می‌رسد.

گفتنی است شرایط مناسب آب‌وهوا درکنار حاصلخیزی زمین‌های همدان موجب شده ‌تا این منطقه یکی از مستعدترین استان‌ها برای تولید سیر باشد، هرچند گسترش‌نیافتن صنایع تبدیلی و بسته‌بندی همچنان مسیرهای توسعه این محصول همدان را بسته ‌اما حالا با جهانی شدن سیر همدان به انتظار می رود این دو حوزه دوباره مورد توجه قرار گیرد.

درصد آلیسین یا همان ماده تند و موثر سیر در محصول هیچ نقطه‎ ا از همین رو از جهان به اندازه همدان نیست، خواص درمانی و دارویی سیر هم به واسطه وجود همین ماده است و وقتی یک نوع از سیر مقدار بیشتری از آن را داشته باشد، برای مصارف دارویی و درمان مناسب‌تر است بر همین اساس ثبت جهانی سیر موضوعی است که در نهایت باید آورده بیشتری برای تولید‌کنندگان داشته باشد و صادرات را افزایش دهد.

از طرفی چون این محصول یک برند کشاورزی خاص برای همدان به شمار می رود پیشنهاد می شود به بهانه جهانی شدن آن با برپایی جشنواره های ویژه برای معرفی بهتر این محصول کشاورزی و در نظر گرفتن بسته بندی مناسب سیر و کشت آن را به یک مولفه جذاب در گردشگری کشاورزی محور استان همدان تبدیل کرد.