ایب رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی به فارس خبر داد

 


نامه واردکنندگان موز به وزارت صنعت/بی‌برنامگی برای تامین نیاز شب عید
خبرگزاری فارس: نایب رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با بیان اینکه ارز سال گذشته واردکنندگان موز را هنوز نداده‌اند، گفت: برای تأمین موز مورد نیاز عید نیز هیچ برنامه‌ریزی نشده است.
مختار مهدیزاده در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اعلام این خبر اظهار داشت: در حالی که برخی واردکنندگان موز ثبت سفارش کرده‌اند،برای دریافت ارز هر روز به مرکز مبادلات مراجعه می‌کنند اما هیچ جوابی نمی‌دهند.
*نامه به وزارت صنعت و هشدار آینده تامین موز
نایب رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ادامه داد: واردکنندگان موز نامه‌ای به وزارت صنعت، معدن و تجارت نوشته و در آن آینده تأمین و بازار موز عید را هشدار داده و اعلام کرده اند که روی واردکنندگان این بخش حساب باز نکنند.
*ارز سال گذشته وارد کنندگان موز را نداده‌اند
مهدیزاده در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اعلام اینکه هنوز ارز سال گذشته واردکنندگان موز را نداده‌اند، گفت: معمولا هر ساله برای ایام شب عید از دو سه ماه قبل برنامه‌ریزی می‌شود تا از محل ذخیره‌سازی داخل یا واردات تأمین شود.
وی افزود: سال گذشته از طریق اتحادیه ملی محصولات کشاورزی، اعضای واردکنندگان میوه و به ویژه موز به وزارت صنعت دعوت شدند و قرار شد که ارز مرجع به آنها داده شود.
وی افزود: بر اساس وعده مسئولان وزارت صنعت، موز وارد و به کیلویی 1300 تومان نیز عرضه شد و قیمت در بازار نیز در کیلویی 1500 تومان تثبیت شد.
مهدیزاده گفت: بر نحوه واردات و توزیع، سازمان حمایت از مصرف‌کننده و تولید‌کننده نظارت می‌کرد و در استان‌ها هم استانداری‌ها نظارت و پیگیری می‌کردند، بنا بود در صورتی که استانداری‌ها گزارش ارائه نکنند گزارش اتحادیه ملی محصولات کشاورزی مورد قبول باشد.
مهدیزاده گفت: به رغم این تلاش‌ها که باعث شد قیمت موز تقریبا ثابت باشد و به غیر از موارد معدودی که در برخی نقاط افزایش داشت نوسان نداشته باشد اما همچنان ارز واردکنندگان موز را تحویل ندادند.
وی گفت: البته گرانی موز در برخی مناطق به دلیل این بود که برخی واردات موز توسط افرادی انجام گرفته بود که به صورت نظارتی نبود.
نایب رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی تصریح کرد: در حالی که نهایتا پذیرفته‌اند ارز مرجع سال گذشته واردات موز را بپردازند اما تاکنون به دلیل پرداخت نشده است.