پاکستان واردات سیب از ایران را ممنوع کرد

 


رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: در حالی که پاکستان واردات سیب از ایران را بدون دلیل ممنوع کرده اما صادرات برنج و نارنگی این کشور به ایران ادامه دارد و سازمان توسعه تجارت بایدتصمیم متقابل بگیرد.
سید رضانورانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهار داشت: کشور پاکستان دو سه هفته‌ای است که واردات سیب از ایران را ممنوع کرده است.
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی افزود: برنج و نارنگی از محصولاتی است که از این کشور و از طریق مرز زاهدان و میرجاوه وارد و در مقابل سیب به این کشور صادر می‌شد.
وی توضیح داد: البته به دلیل ممنوع بودن واردات نارنگی به کشور این محصول از طریق این مرز به کشورهای آسیایی، مرکزی، اکراین و بلاروس ارسال می‌شد.
نورانی گفت: کشور پاکستان تا همین دو هفته پیش واردات سیب از کشور ما را ادامه می‌داد اما به یکباره و بدون دلیل واردات را قطع کرده است در حالی که صادرات برنج و نارنگی به کشور ما ادامه دارد.
رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی معتقد است ایران نیز در قبال تصمیم کشور پاکستان در ممنوعیت واردات سیب باید سیاست متقابل اتخاذ کند.
*ارسال نامه به سازمان توسعه و تجارت برای روشن شدن مشکل صادرات سیب ایرانی به پاکستان
به گزارش خبرگزاری فارس، این اتحادیه امروز نامه‌ای را در این زمینه به سازمان توسعه و تجارت ایران ارسال کرده است.در این نامه خطاب به ریاست سازمان توسعه تجارت ایران آمده است:«تا یک هفته گذشته بازرگانان مرزی نسبت به صادرات سیب درختی به پاکستان از گمرک زاهدان و میرجاوه فعالیت داشتند و از آن طرف به واردات نارنگی می‌پرداختند و به دلیل ممنوعیت ورود آن به کشور از مسیر جاده ابریشم قدیم به کشورهای آسیای مرکزی و روسیه صادر می‌کردند.
در ادامه این نامه اشاره شده است:  حدود یک هفته است که صادرات سیب درختی از مرز زاهدان با مشکل مواجه شده است. خواهشمند است موضوع پیگیری شود و چنانچه این حرکت ناپسند را پاکستان ادامه دهد در جهت ممنوعیت و ترانزیت نارنگی از مرز زاهدان اقدام عاجل صورت پذیرد.
منبع: خبرگزاری فارس