گلایه‌های صادرکنندگان سیب آذربایجان‌غربی از صادرات این محصول

 

رییس اتحادیه صادرکنندگان سیب آذربایجان‌غربی، گفت: صادرکنندگان سیب آذربایجان‌غربی یا متضرر شدند یا در هزینه و سود سر به سر شدند.

"شکور علیپور" در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) - منطقه آذربایجان‌غربی، با بیان اینکه طی 9 ماهه اول سال جاری نزدیک به 45 هزار تن سیب استان صادر شده است، اضافه کرد: کشورهای اقلیم کردستان عراق، ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، عمده مقصد سیب‌های صادراتی آذربایجان‌غربی هستند.

وی با اشاره به اینکه امسال یک میلیون و 200 هزارتن سیب در آذربایجان‌غربی تولید شد، اضافه کرد: این میزان نسبت به سال گذشته 60 درصد افزیش دارد.

رییس اتحادیه صادرکنندگان سیب آذربایجان‌غربی در پاسخ به مشکلات پیش روی صادرات سیب استان، ادامه داد: تعهد ارزی که بر مبنای ابلاغیه 30 آبان‌ماه که در قبال صادرات از صادرکنندگان گرفته می‌شود، مهم‌ترین مشکل در صادرات است.

علیپور با بیان اینکه عمده صادرات سیب به اقلیم کردستان عراق انجام می‌شود، گفت، بیشتر معاملات در اقلیم کردستان از طریق ریال انجام می‌شود و صادرکنندگان دلاری دریافت نمی‌کنند.

وی تأکید کرد: تعداد زیادی از صادکنندگان سیب تا 50 میلیون تومان متضرر شده و بقیه نیز سودی در این راستا کسب نکرده و سر به سر شدند.

رییس اتحادیه صادرکنندگان سیب آذربایجان‌غربی، ادامه داد: افزایش قیمت سموم برای سال آینده تا 2.5 برابر پیش‌بینی شده و این به معنی افزایش چند برابری هزینه تولید برای کشاورز خواهد بود و در صورت عدم افزایش قیمت سیب، باغداران و کشاورزان مجبور به توقف تولید سیب در آذربایجان‌غربی خواهند شد.

علیپور در ادامه درباره مشکلات به وجود آمده برای باغداران آذربایجان‌غربی، گفت: در صورتی که مشکلات فروش محصولات کشاورزی رفع نشود، باغدران باغ‌های سیب را رها می‌کنند و این امر صنعت کنسانتره استان که تأمین‌کننده 60 درصد کنسانتره کشور است به بن بست خواهد رسید.
منبع: خبرگزاری ایسنا