واردات نارنگی پاکستانی خیانت به مرکبات ایرانی است

 


 


مدیرعامل اتحادیه باغداران:

واردات نارنگی پاکستانی خیانت به مرکبات ایرانی است


در حالی‌که رییس اتحادیه میادین میوه و تره بار اعلام کرده به دلیل کمبود نارنگی شب عید، این میوه از پاکستان وارد می‌شود، مدیر عامل اتحادیه باغداران واردات نارنگی از پاکستان را خیانت به باغداران و مرکبات تولیدی کشور دانست.

به گزارش خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سالانه حدود 29 میلیون تن نارنگی در جهان تولید می‌شود که ایران با تولید حدود 800 هزار تن در رتبه 12 تولید این میوه قرار دارد اما باغداران باید شاهد واردات این میوه به کشور باشند.

مجتبی شادلو - رییس اتحادیه باغداران - به ایسنا گفت: در حال حاضر نارنگی باغ‌های مرکبات شمال کشور تمام شده و برداشت این میوه در مناطق جنوبی مانند بندرعباس، بم و .. به تازگی‌ آغاز شده است که پاسخگوی نیاز شب عید کشور خواهد بود.

وی افزود: اگر هدف از واردات نارنگی به کشور ایجاد تنوع در سبد میوه‌ی شب عید است، نارنگی تولید شده جنوب کشور تنوع مرکبات را برای مصرف‌کنندگان ایجاد می‌کند اما نارنگی‌های پاکستانی با هسته‌های بسیار زیادی که دارد جزو محصولات معیوب به شمار رفته و در سال جاری از کشورهایی مانند روسیه برگشت خورده است.

مدیر عامل اتحادیه باغداران با غیر ضروری دانستن واردات نارنگی از پاکستان، تصریح کرد: واردات نارنگی پاکستانی خیانت به تولید مرکبات با کیفیت ایرانی است که در سال جاری به اندازه‌ای این محصولات تولید شده که قیمت‌ آن‌ از هر سال ارزان‌تر است.

در این زمینه مصطفی دارایی‌نژاد - رییس اتحادیه میادین میوه و تره‌بار - به ایسنا گفته بود هر ساله 800 هزار تن نارنگی به کشور وارد می شود و برای شب عید به واردات 300 هزار تن نارنگی نیاز داریم چراکه حجم تولید نارنگی بندر‌ عباس و کازرون جوابگوی نیاز شب عید نیست.

رییس اتحادیه باغداران با رد کردن ادعای واردات سالانه 800 هزار تنی نارنگی به کشور گفت: میزان کل تولید و مصرف نارنگی در کشور حدود 800 هزار تن بوده که در داخل تولید می‌شود و برای شب عید به 300 هزار تن نارنگی نیاز نداریم اما منطق عده‌ای که تنها سود خود را در نظر می‌گیرند، موضوع دیگری است.

منبع : ایسنا