رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران: کشوری می‌تواند روی پای خود بایستد که دریافتی ارزی داشته باشد

 

رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران:
کشوری می‌تواند روی پای خود بایستد که دریافتی ارزی داشته باشد
محیط و فضای کسب و کار به شدت آسیب پذیر است و ما باید از دولت اشتغال را مطالبه کنیم. جای تاسف است که رتبه ایران در فضای کسب وکار به 148 رسیده است.

رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران ازصادرات  50 میلیارد دلار كشور درسال جاری خبرداد.

به گزارش ایلنا، اسدالله عسگر اولادی، رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران در نوزدهمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اشاره به وجود 2000 بنگاه صادراتی در کشور اظهار کرد: کشوری از نظر اقتصادی می‌تواند روی پای خود بایستد که دریافتی ارزی داشته باشد.

وی افزود:‌ مهمترین برنامه کمیسیون صادرات اتاق ایران این است که به تحلیلی از این که چه کالایی به کدام کشور و با چه شرایطی صادر شده است دست یابیم.

او با اشاره به هدف گیری صادرات در سال آینده و تاکید براین‌که صادرات و واردات باید به یکدیگر نزدیک شوند گفت: ما در حدود 60 تا 65 میلیارد دلار واردات داریم که صادرات ما نیز باید به این مقدار برسد.

عسگراولادی درباره اهم مشکلات پیش روی صادرات در کشور خاطرنشان کرد: مسئله ارز، افزایش هزینه تمام شده صادرات، تلاش صادرکنندگان در ورود ارز حاصل از صادرات به کشور آن هم در شرایطی که نمی توانیم بگوییم چگونه ارز را وارد کشور خود می کنیم از جمله مشکلات صادرکنندگان است.

او با بیان این‌که به دلیل افزایش قیمت حمل و نقل داخلی به سختی انجام می‌شود گفت:‌ از سوی دیگر فشار سازمان مالیاتی صادرکنندگان را دچار مشکل کرده است. این درحالی است که ما در آذر ماه توافق کرده بودیم چهار، شش و 12 ماهه ارز را به داخل کشور بیاوریم. کار سازمان مالیاتی اجرای قانون است نه وضع قوانین.

وی ادامه داد: صادرکنندگان معتقدند باید در کمیسیون‌های صادراتی از جمله کمیسیون‌های مشترک با کشورهای خارجی حضور داشته باشند.

عسگراولادی در پایان از رتبه 148 ایران در فضای کسب و کار انتقاد و بیان کرد: محیط و فضای کسب و کار به شدت آسیب پذیر است و ما باید از دولت اشتغال را مطالبه کنیم. جای تاسف است که رتبه ایران در فضای کسب وکار به 148 رسیده است.

منبع : ایلنا