میوه تولید داخل فراوان و ارزان است، موز وارد نشود

 

رئیس اتحادیه صادرکنندگان و وارد کنندگان محصولات کشاورزی در گفت‌وگو با فارس گفت:به دلیل فراوانی و ارزانی میوه تولید داخل و شرایط سخت واردات موز، نیازی به واردات موز وجود ندارد.

سیدرضا نورانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در پاسخ به برنامه‌ریزی برای تامین نیاز موز شب عید ، اظهار داشت: موز وارداتی به قیمت 3700 تومان تمام می‌شود، از سوی دیگر میوه تولید داخل نیز فراوان و به قیمت ارزان وجود دارد بنابر این نیازی به واردات موز نیست.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان و وارد کنندگان محصولات کشاورزی با تأکید بر اینکه برنامه جدیدی برای واردات موز وجود ندارد، گفت: دولت ارز مرجع یا مبادله‌ای هم به واردات موز نمی‌دهد و موز وارداتی به قیمت یک دلار یا حدود 3700 تومان تمام می‌شود.

نورانی گفت: از سوی دیگر به دلیل سیل‌های عظیم در کشور فیلیپین، بزرگترین تولید کننده موز دنیا، باغات این کشور از بین رفته و اگر قبلاً هفته‌ای یک محموله موز وارد می‌شد در حال حاضر هر 10 روز یک محموله وارد کشور می‌شود.

به گفته نورانی، واردات موز که در حال حاضر صورت می‌گیرد  مربوط به قرارداد‌های قبل است و قرارداد جدید منعقد نشده است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان محصولات کشاورزی تصریح کرد: نیازی نمی‌بینیم با این شرایط و وضعیت بسیار مطلوب میوه و قیمت مناسب آن در داخل، موز وارد کشور شود.

منبع: خبرگزاری فارس