قیمت گذاری میوه تابع نظام عرضه و تقاضا است/ نوبرانه ها در راه است

 

ˈیداله صادقیˈ روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: خرده فروشان در سطح شهر نیز مجاز هستند تا نرخ میوه را بر اساس فاکتورهای تایید شده بین 30 تا 35 درصد افزایش دهند.

صادقی با تاکید بر این که، در زمان حاضر خرده فروشان، میوه را بر اساس نرخ تایید شده با درصد مجاز خود می فروشند، گفت: میوه از مبداء گران است، هر چند که به طور دایم بازرسان مشغول کنترل و رصد بازار هستند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در واکنش به برخی اظهارات مبنی بر این که، تولید کافی است و مشکل کنونی حمل و نقل است، گفت: این موضوع صحت ندارد، چرا که تا زمان حاضر هیچ گزارشی از سوی بار فروش ها و خرده فروش ها در باره بروز مشکل در سیستم حمل و نقل به ما اعلام نشده است.

** نرخ انواع میوه در بازار امروز

صادقی نرخ سیب درختی در سطح خرده فروشی را بین 1200 تا 2500 تومان بر حسب کیفیت در نوسان اعلام کرد و گفت: پرتقال نیز در میدان مرکزی میوه و تره بار هر کیلوگرم 2500 تا 3 هزار تومان برحسب نوع مرغوبیت امروز در حال معامله است.

وی عنوان کرد: موز وارداتی از آمریکای جنوبی در میدان مرکزی با بهترین کیفیت بین 3200 تا 4500 تومان در حال خرید و فروش است و نرخ موز منطقه آسیا و فیلیپین نیز بر اساس مرغوبیت، قیمت آن از 3200 تومان آغاز می شود.

وی گفت: گوجه فرنگی بوته ای نیز در میدان مرکزی بین 1500 تا 3 هزار تومان و بر اساس کیفیت قیمت گذاری می شود و نوع گلخانه ای مرغوب نیز حدود چهار هزار تومان در سطح عمده فروشی است.

مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین عنوان کرد: در زمان حاضر عمده میوه های غالب در بازار سیب، پرتقال، هندوانه و موز است.

وی با بیان این که، همه ساله 50 تا 60 هزار تن پرتقال و نارنگی از کشورهای مصر، ترکیه و پاکستان وارد کشور می شد و بازار ایام عید و پس از آن را پوشش می داد، افزود: با توجه به ممنوعیت امسال قدری کمبود و گرانی در خصوص پرتقال مشاهده می شود.

وی در عین حال تاکید کرد: در مورد سیب با کمبودی مواجه نیستیم و برای پاسخ به نیازهای بعدی مردم باید منتظر میوه های نوبرانه باشیم.

 

منبع : ایرنا