سید رضا نورانی در گفتگو با شرق رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران: توجه به محیط زیست

 

سید رضا نورانی در گفتگو با شرق

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران: توجه به محیط زیست

1-  اصلی ترین چالش همان موضوع تحریم هاست که فکر می کنم همه در این انتخاب با من موافق باشند. دولت در این زمینه تلاش های خود را شروع کرده و حتی بخش عمده ای از مشکلات نیز حل شده و امیدواریم که در سال جدید این رویه ادامه داشته باشد. حل مشکل تحریم ها قطعا می تواند به بحث توسعه اقتصادی کشور منجر شود.

2-  امروز رمز استقرار هر کشوری در تولید و خودکفایی است. همه می دانند که تحریم ها چه تاثیری روی تولید کنندگان گذاشته و می گذارد. به اعتراف فائو ایران این توانایی را دارد که علاوه بر تامین مایحتاج خودش، به کشورهای حوزه خلیج فارس نیز محصولات کشاورزی صادر کند. همین امر نشان می دهد ما پتانسیل لازم را داریم و اگر تحریم ها کنار گذاشته شود و توسعه اقتصادی بر محور تولید داخلی شکل بگیرد این امید هست که بتوانیم به جایگاهی که واقعا حقش را داریم برسیم.

3-  در هر صورت در اصل همراهی و همگامی مردم با دولتمردان هیچ شکی نیست. در حال حاضر به نظر من این امید به همفکری و همراهی ایجاد شده و خصوصا تولیدکنندگان به میزان زیادی به دولت امید بسته اند و دولت از این بابت وامدار مردم است؛ بنابراین فرض عدم همراهی از سوی دولت فرض نگران کننده ای است.

4-  مهمترین چالش اجتماعی که اتفاقا مردم زودتر و موثرتر از دولت زودتر به آن واکنش نشان داده اند، مسائل محیط زیستی است. نزدیک به شش دهه است که کشاورزی دنیا از کود و سم شیمیایی استفاده می کند و تازه چند سالی است که کارشناسان به این نتیجه رسیده اند استفاده از این سموم می تواند بیماری تولید کند و علاوه بر آن آلودگی منابع آبی و خاک کشور را هم می تواند در بر داشته باشد. مردم نسبت به این موضوع خوب واکنش نشان داده اند و در جهت سالم سازی غذایی قدم برداشته اند. به همین خاطر است که امروز هم نسبت به مساله آلودگی هوا تا این اندازه حساس هستند

روزنامه شرق