نقش چراغ سبز گمرک برای صادرات

 

صادرکنندگان اگر چه اعتقاد دارند گمرک در زمینه حل و فصل فرآیند صادرات و واردات طی یک سال اخیر تغییرات عمده‌ای ایجاد کرده است، اما تاکید می‌کنند رفع موانع صادراتی تنها با هماهنگی و همکاری سایر دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی متولی در این امر حل‌و‌فصل خواهد شد. رضا نورانی، رئیس کنفدراسیون صادرات با اشاره به بسیج همگانی در گمرک برای توسعه صادرات غیر‌نفتی در این باره می‌گوید: گمرک‌ها در سراسر دنیا نقش «چراغ‌های قرمز» را برای کنترل کالای صادراتی ایفا می‌کنند، این در حالی است که در یک‌سال اخیر در کشورمان، گمرک نقش «چراغ سبز» را برای صادرات غیر نفتی بازی کرده است.
به گفته وی بسته اخیر گمرک برای حمایت از صادرات که در 20 بند خلاصه شده نشان از عزم جدی مدیران گمرک برای رفع موانع صادراتی و تسهیل شرایط عبور کالاها در مرزها دارد. این در حالی است که به اعتقاد وی تمام دستگاه‌های ذی ربط و ذی نفع باید در کنار گمرک دست به کار شوند، زیرا  گمرک به تنهایی نمی‌تواند تمامی مشکلات موجود در صادرات را برطرف کند. نورانی اعتقاد دارد نگاه اصلی به صادرات را باید متولیان اصلی صادرات همچون سازمان توسعه تجارت و وزارت صنعت داشته باشند و گمرک تنها در مقام «اجرا» نقش تسهیل‌کننده را برعهده گیرد.
 نورانی با اشاره به موارد گنجانده شده در بسته ابلاغ شده همچون افزایش تعداد تسهیلات به گمرک‌های سراسر کشور، انجام خدمات به روش الكترونيكي و عدم مراجعه حضوري صادركنندگان تصریح کرد: بسیاری از موارد گفته شده در بسته ابلاغی گمرک همچون بازنگري فهرست گمرك‌های تخصصي و ستاد صادرات به امور داخلی گمرک مربوط است که در نهایت به معنای توجه به واحدهاي توليدي و حمايت ويژه از صادرات است.
وی در پایان پیشنهاد می‌کند برای دورشدن از تعدد آرا در سیاست‌گذاری و داشتن یک برنامه مدون برای توسعه صادرات غیر نفتی، یک ستاد ویژه صادراتی تشکیل شود تا همه اقدامات متولیان امر در آنجا با خروجی کارآمدی همراه باشد.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد