دلایل توقف صادرات هندوانه به عراق/توقف خطوط کشتیرانی ایران به چهار کشور عربی

 

دلایل توقف صادرات هندوانه به عراق/توقف خطوط کشتیرانی ایران به چهار کشور عربی

رییس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران از توقف صادرات هندوانه به عراق از طریق مرز قصر شیرین خبر داد.

رضا نورانی با اشاره به اینکه صادرات هندوانه از طریق مرز پیرانشهر همچنان ادامه دارد، گفت عراق به دلیل آغاز فصل برداشت هندوانه در اقلیم کردستان جلوی واردات هندوانه از ایران را گرفته است. البته حمایت از محصولات کشاورزی تولید داخل در همه کشورها مرسوم است.وی افزود: حمایت از تولیدات کشاورزی داخلی یا به صورت ممنوعیت واردات یا افزایش تعرفه واردات در همه کشورها انجام می‌شود و در مورد توقف صادرات هندوانه به عراق کاری از دست ما برنمی‌آید.

او در پاسخ به این سوال آیا می‌توان بازارهای جایگزینی برای صادرکنندگان هندوانه پیدا کرد؟ گفت: می‌توان به جای عراق به بازار کشورهای حاشیه خلیج فارس به ویژه امارات صادرات انجام داد. اگرچه هیچکدام از این بازارها مزیت بازار عراق را برای صادرات ندارند.

رییس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران افزود:‌ عراق مرز زمینی بسیار زیادی با ایران دارد و به همین دلیل هزینه حمل کالای صادراتی به بازار این کشور بسیار پایین است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین در بین بازارهای حاشیه خلیج فارس به جز امارات هیچ کشتی مستقیمی که از بوشهر به چهار کشور قطر، بحرین، کویت و عربستان تردد کند نداریم و به همین دلیل صادرکنندگان مجبورند از کشور سوم محصولات خود را به این چهار کشور صادر کنند که هزینه حمل آن بسیار زیاد می‌شود.

نورانی افزود: قبلا هشت تا 12 ساعت طول می‌کشید تا کشتی از بوشهر به چهار کشور حاشیه خلیج فارس برسد اما حالا به دلیل توقف حرکت کشتی‌های کشتیرانی والفجر به این چهار کشور مدت زمان ارسال محموله‌های صادراتی از طریق کشور ثالث به این کشورها به هشت تا 12 روز رسیده است که با این حساب امکان صادرات محصولات کشاورزی به آنها وجود ندارد چرا که در این مدت محصولات کشاورزی فاسد و خراب می‌شوند.

" بولتن "