نشست مشترک معاون سفیر نیوزیلند با رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران

 

نشست مشترک معاون سفیر نیوزیلند با رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران

بنا به درخواست معاون سفیر نیوزیلند آقای بن استیل نشستی در تاریخ 93/06/05 در محل اتاق بازرگانی با ریاست اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران برگزار گردید.

در ابتدا آقای استیل ضمن ابراز خوشحالی از برگزاری نشست تمایل خود را برای افزایش همکاری بین دو کشور ابراز نمودند. ایشان اعلام نمودند که نیوزیلند دومین کشور بزرگ تولیدکننده کیوی است و گونه های مختلفی از کیوی در این کشور تولید می گردد که جدیدترین نوع آن کیوی طلایی یا Golden Kiwi است که مایل به صادرات آن به کشورهای مختلف از جمله ایران هستند. تولید کیوی در نیوزیلند حدود 300 هزار تن در هر 10000 هکتار است.

در ادامه سید رضا نورانی ضمن خوشامدگویی به آقای استیل و آرزوی سفری خوش برای ایشان ابراز نمودند که اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران مایل به گسترش فعالیت خود با کشورهای جنوب شرق آسیا و قاره اقیانوسیه می باشد. آقای نورانی با بیان این مطلب که اختلاف تولید محصولات کشاورزی در ایران با نیوزیلند 6 ماه است امکان مراودات با این کشور فراهم است و در صورت مهیا شدن بستر و انعقاد تفاهم نامه مابین اتحادیه و شرکت نیوزیلندی ، شرایط بهداشتی محصول را به وزارت کشاورزی و اداره قرنطینه اعلام نموده و در مورد تعرفه گمرکی هم به بحث خواهیم پرداخت و در صورت تمایل و اعلام شرکت نیوزیلندی جلسه ای را اتحادیه بین شرکت مذکور و واردکنندگان کیوی برگزار می نماید تا در مورد مراودات دو طرفه به بحث و تبادل نظر بپردازند.