رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران در گفت‌وگو با فارس: انار و کیوی به روسیه صادر می‌شود

 

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران در گفت‌وگو با فارس:

انار و کیوی به روسیه صادر می‌شود

 

رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان میوه با بیان اینکه هزینه صادرات به کشور روسیه بالاست، گفت: عدم وجود بانک و انجام مبادلات ارزی از طریق صرافی‌ها و نبود تعرفه ترجیحی بین گمرک دو کشور باعث افزایش هزینه‌ صادرات به این کشور شده است.

سید‌رضا نورانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در مورد صادرات میوه به کشور روسیه، گفت: با شروع فصل باردهی انار تاکنون مقادیر کمی از این محصول به روسیه صادر شده که به مرور با توجه به برداشت بیشتر این محصول امیدواریم مقادیر بیشتری به این کشور صادر کنیم.

رئیس اتحادیه صادر کنندگان و وارد کنندگان میوه با بیان اینکه علاوه بر انار، کیوی هم جزء محصولات کشاورزی صادراتی به روسیه بوده، افزود: موضوع صادرات به کشور روسیه به دلیل برخی از محدودیت‌ها کمی پیچیده است زیرا بانکی برای مبادله ارزی بین ایران و روسیه وجود ندارد و مبادلات ارزی بین دو کشور باید از طریق صرافی‌ها انجام شود که این موضوع باعث افزایش هزینه‌ها می‌شود.

رئیس اتحادیه صادر کنندگان و وارد کنندگان میوه، بیان داشت: بین گمرک ایران و روسیه تعرفه ترجیحی وجود ندارد و تعرفه 18 درصدی روی کالاها صادراتی ایران به روسیه باعث افزایش هزینه می‌شود در حالیکه کشورهایی مانند آذربایجان از تعرفه گمرکی مستثنی هستند.

نورانی اظهار داشت: زیرساخت‌های حمل و نقل در کشور آماده نیست و این مسئله هزینه‌ها را افزایش می‌دهد به همین دلیل تاکنون بطور جدی وارد صادرات به کشور روسیه نشده‌ایم.

رئیس اتحادیه محصولات کشاورزی ایران تصریح کرد: با افزایش تولید و افزایش صادرات غیر نفتی می‌‌توان در جهت اقتصاد مقاومتی گام‌های مهمی برداشت بنابراین دولت که آماده افزایش صادرات غیر نفتی است حتما از موقعیت صادرات به کشور روسیه باید استفاده کند و بخش خصوصی را بیشتر به این سمت بکشاند.

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود امسال حدود 750 هزار تن تولید انار در کشور داشته باشیم و رتبه اول را در تولید این محصول به خودمان اختصاص دهیم.

رئیس اتحادیه محصولات کشاورزی ایران اظهار داشت: همچنین پیش‌بینی می‌شود که امسال حدود 300 هزار تن تولید کیوی داشته باشیم که با این میزان تولید بعد از نیوزیلند و ایتالیا قرار خواهیم گرفت.

"منبع : فارس"