پرداخت با "روبل" ، به زیان صادرکنندگان ایرانی خواهد بود.

 

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: فعالان حوزه کشاورزی و صنایع غذایی، آمادگی کامل برای تامین نیازهای روسیه دارند اما پرداخت با "روبل" ، به زیان صادرکنندگان ایرانی خواهد بود.

به گزارش واحد مرکزی خبر، شاهرخ ظهیری در نشست نمایندگان اتاق بازرگانی تهران افزود: روسیه اعلام کرده است که پرداخت به صادرکنندگان ما از طریق روبل خواهد بود که با توجه به کاهش 50 درصدی ارزش روبل، صادرکنندگان ما زیان می‌بینند البته مشکلات بانکی نیز پیش روی این مراودات تجاری قرار دارد.

برای واردات از روسیه، تعرفه وضع شود

سیدرضا نورانی دیگر عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران نیز با اشاره به تعرفه‌هایی که روسیه برای واردات 300 میلیون دلاری انواع میوه‌ و سبزی ایرانی وضع کرده است ، گفت: ایران نیز باید در برابر واردات 304 میلیون دلاری گندم و ذرت از روسیه تعرفه وضع کند.

وی، با بیان این که کمبود کانتینر یخچالی برای حمل و ترانزیت میوه و محصولات تازه از مشکلات در روابط تجاری با روسیه است ، گفت : این مشکل امروز نیست و 20 سال است که شرکت‌های حمل‌ و نقل بین‌المللی این مساله را گوشزد می‌کنند.

احیای بانک مشترک بین دو کشور

نورانی بهترین راه برای حل مشکل بانکی میان ایران و روسیه را احیای بانک مشترک، دانست که در آن هم ایرانی‌ها و هم روس‌ها سرمایه‌گذاری کنند، زیرا بانکی که در روسیه برای امور بانکی و انتقال ارز مشخص شده ، هزینه بالایی دریافت می کند.

روسیه ، در حالی وارد سال جدید می شود که قیمت نفت کاهش یافته است و تحریم های سخت غرب اقتصاد این کشور را با مشکل مواجه کرده است.

اما پوتین، در کنفرانس خبری پایان سال خود ابراز نگرانی زیادی از شرایط اقتصادی کشورش نکرد.

وی قول داد، اقتصاد این کشور ظرف دو سال آینده بهتر از قبل شود.

iribnews.ir