عرضه بالا مانع صادرات میوه ایران به روسیه است

 

 

 

نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان میوه ایران، تعرفه بالا را مانعی برای صادرات میوه ایران به روسیه عنوان کرد و از صدور فله‌ای میوه بی‌کیفیت در لب مرز با کارت بازرگانی انتقاد کرد.

خبرگزاری فارس ـ گروه اقتصادی، این روزها توسعه صادرات کشاورزی جزء اولویت های بازرگانی کشور قرار گرفته، اما بازرگاان و فعالان بخش خصوصی معتقدند اتاق بازرگانی آن طور که باید و شاید در این زمینه نتوانسته ورود کند و از طرفی دولت هم باید تا حدی بخش خصوصی را به بازی سیاستگذاری و توسعه صادرات راه دهد و پیگیر رفع موانع باشد.

صدرالدین نیاورانی نایب رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان میوه ایران با رد این موضوع که جایگاه چندانی در صادرات میوه نداریم، گفت: علی‌رغم تمام تحریم ها و موانع صادراتی در سال‌های گذشته انار و لیموشیرین ایرانی به کشورهایی چون فرانسه، آلمان و انگلستان صادر شده است و بحرین و ژاپن نیز مشتری خوبی برای انار ایرانی هستند.

برخی کشورهایی که واردکننده محصولات کشاورزی و به خصوص میوه از ایران هستند، به دنبال محصول ارزان بوده و عمدتا به میادین میوه و تره بار برای خرید مراجعه می کنند که نمونه آن کشور عراق است، اما صادرکنندگان به نام ایرانی میوه‌ها را دسته بندی کرده، متوسط ها را برای کشورهای عربی و اروپایی، میوه‌های درشت را برای بازار داخلی و میوه‌های کوچک را برای صنایع تبدیلی به کار می‌گیرند.

وی از حضور برخی ترخیص کاران غیر حرفه ای در مرزهای زمینی ایران خبر داد که با کارت بازرگانی خود و دیگران، محصولات کشاورزی نامرغوب را به کشورهای همسایه صادر می کنند.

نیاورانی در تشریح مشکلات صادرات محصولات کشاورزی به روسیه، خاطرنشان کرد: دولت به معنای واقعی بر گسترش تبادلات تجاری با روسیه با بخش خصوصی وارد مذاکره نمی‌شود، این در شرایطی است که موانعی همچون تعرفه های بالای گمرکی برای ورود محصولات کشاورزی ایرانی نسبت به سایر رقبا باعث کاهش حضور ایران در این بازار شده است.

وی از دولت خواست، تا با مذاکره خود با روس‌ها، این 36 درصد را به 20 درصد کاهش دهد، تا ایران همچون رقبا از تعرفه 20 درصدی برای صادرات محصولات کشاورزی برخوردار باشد.

عضو کنفدراسیون صادرات همچنین در ادامه خواستار ایجاد ارزش افزوده بیشتر در بخش صادرات میوه شد و گفت: ایران می تواند میوه مرغوب را از سایر کشورها دریافت کرده و پس از تغییر بسته بندی و واکس آن، مجدد به سایر کشورها صادر کند؛ کاری که ترکیه آن را انجام می دهد.

وی در ادامه در مورد تنظیم بازار میوه شب عید، تصریح کرد: تنظیم بازار میوه شب عید چند سالی است که از سوی دولت صورت می‌گیرد و البته این کار به خوبی نیز صورت نمی‌گرفت، بلکه برعکس تنظیم بازار را هم به هم می زد؛ بنابراین به نظر می‌رسد، دولت باید پای خود را از تنظیم بازار شب عید بیرون بکشد و اجازه دهد بازار به صورت رقابتی قیمت را تعیین کند.

وی با بیان اینکه سیب ایرانی در فروشگاه‌های امارات از سیب فرانسوی و آمریکایی به دلیل کیفیت و طعم بهتر، گرانتر فروخته می‌شود، افزود: این یعنی اگر کمی به بسته‌بندی و نحوه ارسال محصولات خود توجه بیشتر کنیم، قاعدتاً بازار صادراتی خود را خواهیم داشت.

نائب رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان میوه ایران با بیان اینکه حتی برای چین کیوی ایران صادر می‌شود و به دلیل آن   است که ما روی خدمات سورتینگ (درجه‌بندی) و بسته‌بندی میوه به روش اصولی کار کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه علی‌رغم آنکه با آمریکا به دلیل تحریم‌ها مبادله‌ای نداریم، اما هنوز انار، توت و خشکبار ایرانی در صدر بازارهای آمریکا وجود دارد، پس این موضوع نشان می‌دهد که علی‌رغم مشکلات بین دولت‌ها، بخش بازرگانی وظیفه خود را به درستی انجام می‌دهد و تجربه نشان داده که هر جا دولت پا پس می‌کشد، بخش خصوصی رونق می‌گیرد، ولی متأسفانه دولت از ظرفیت بخش بازرگانی خصوصی آن طور که باید و شاید استفاده نمی‌کند.

نیاورانی با اشاره به اینکه بسته‌بندی محصولات کشاورزی علاوه بر آنکه کیفیت محصول را بهتر حفظ می‌کند، مانع از هدر رفت آن نیز می‌شود، افزود: اگر زیاده‌خواهی‌ها را کنار بگذاریم، 5 تا 10 درصد هزینه هر کالا به بسته‌بندی اختصاص می‌یابد، مضاف بر آنکه می‌توان با ایجاد صنایع تبدیلی در کنار مزارع، مانع از هدررفت محصولات کشاورزی شد

منبع: خبرگزاری فارس

.