اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران: موز شب عید تامین است

 

اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران: موز شب عید تامین است

تهران - رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران از کاهش تولید موز براثر بارندگی های اخیر در فیلیپین خبر داد و گفت: امروز قیمت هر کیلوگرم موز در میادین مرکزی میوه وتره بار به 36 تا 37 هزار ریال رسید که نسبت به روزهای اخیر روند کاهشی داشته است.

سیدرضا نورانی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، به دلایل گرانی قیمت موز در ایران اشاره کرد و افزود: هم اکنون عمده محصول موز مورد نیاز کشور از فیلیپین، ترکیه، چین، اکوادور، هند و پاکستان وارد می شود.

وی درباره دلایل افزایش قیمت این محصول نیز اظهار داشت: پائین آمدن میزان تولید موز در فیلیپین، کاهش واردات موز را به دنبال داشته که این امر در نهایت باعث افزایش قیمت این محصول در بازار مصرف شده است.

به گفته وی، به دلیل بارندگی های اخیر و کاهش میزان تولید، قیمت هر کارتن موز در امارات از 40 به 70 درهم رسیده است.

وی ادامه داد: در حالی که طی روزهای اخیر قیمت هر کیلوگرم موز در میادین مرکزی میوه و تره بار به 40 هزار ریال رسیده، این محصول در سطح خرده فروشی ها بین 55 تا 65 هزار ریال به مشتریان عرضه می شود.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران، مجموع موز تولیدی جهان را 55 میلیون تن عنوان کرد و گفت: حجم صادرات موز در جهان 16.8 میلیون تن است که گردش مالی این تجارت جهانی در سال 2010 میلادی حدود 4.5 میلیارد دلار بوده و با افزایش قیمت این محصول گردش مالی تجارت آن اکنون به حدود 6 میلیارد دلار رسیده است.

وی واردکنندگان بزرگ موز در جهان را اتحادیه اروپا با 39 درصد و امریکا با 26 درصد ذکر کرد و افزود: کشورهای ژاپن 7 درصد، روسیه 5 درصد، کانادا 3 درصد، چین 3 درصد و ایران 0.6 درصد موز وارد می کنند که ایران رتبه 31 را در این رده بندی به خود اختصاص داده است.

نورانی اظهار داشت: طبق آمار گمرک، ایران طی 10 ماهه گذشته نزدیک به 324 هزار تن موز به ارزش 308 میلیون دلار وارد کرده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ وزنی یک درصد و از لحاظ ارزشی 28 درصد افزایش داشته است.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی، گفت: سالانه حدود 400 هزار تن موز به ارزش تقریبی 400 میلیون دلار به کشور وارد می شود.

نورانی با بیان اینکه در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم موز وارداتی از هر کیلوگرم سیب تولید داخل ارزان تر است، گفت: هم اکنون موز با ارز آزاد وارد کشور می شود و اگر دولت ارز مبادله ای به واردات این محصول اختصاص دهد به طور حتم این محصول با قیمت مناسب تری به دست مصرف کنندگان خواهد رسید.

وی درباره تامین میوه موز شب عید نیز افزود: انتظار می رود طی 2 تا سه هفته آینده واردات موز به حالت عادی برگشته و قیمت آن در بازار کاهش یابد.

نورانی در مورد قیمت موز و چگونگی تامین آن برای ایام عید، اظهار داشت: برای قیمت موز شب عید هنوز تصمیم گیری نشده است، اما انتظار می رود با فروکش کردن بارندگی های فیلیپین، عرضه بیشتر شده و قیمت کاهش یابد.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران درباره تامین سایر میوه های شب عید نیز افزود: سرمای اخیر شمال بخشی از میوه های انبارها را تحت تاثیر قرار داده که در این راستا قرار است اوایل اسفندماه جاری طی جلسه ای وضعیت میوه شب عید ارزیابی شده و نیاز یا عدم نیاز به واردات آن مشخص شود.

نورانی ادامه داد: همچنین به پیشنهاد کشور اکوادور قرار است برای مراودات بیشتر تجاری با این کشور، تیمی از ایران به اکوادور اعزام شود تا با ارزیابی شرایط، بستر لازم را برای واردات موز و تجهیزات کشاورزی کشور از جمله کود شیمایی و ماشین آلات مورد نیاز فراهم شود.

وی اضافه کرد: با همکاری وزارت امور خارجه ایران پیش بینی می شود در اسفندماه سالجاری تیم کارشناسی مورد نظر به کشور اکوادور اعزام شود که این مراودات تجاری به طور حتم در تسریع واردات محصول موز به ایران تاثیر خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار ایرنا، این در حالی است که چندی پیش هر کیلوگرم موز در میادین مرکزی میوه و تره بار بین 28 تا 32 هزار ریال به خریداران عرضه می شد.