سید رضا نورانی / فرصت های موجود در اکراین

اوکراین یکی از بزرگترین کشورهای اروپایی است. در واقع بعد از روسیه می‌توان آن را پهناورترین سرزمین در این قاره دانست. آنچه اوکراین را با اهمیت جلوه می‌دهد منابع معدنی و خاک حاصلخیز آن است.

 

برپایی نمایشگاه‌های مشترک چه در ایران و چه در اوکراین، دو مسیر تازه برای کشور ما باز می‌کند. اوکراین محصولاتی دارد که ما به آنها احتیاج داریم و اگر به‌طور مستقیم دست به مبادلات بزنیم به‌طور قطع هزینه‌های کمتری را متحمل خواهیم شد. بنابراین در درجه نخست واردات ما قوت خواهد گرفت. برخی از محصولات و تولیدات ما نیز برای دولت اوکراین جذابیت دارد که باز هم در قالب برپایی نمایشگاه‌های مختلف می‌توانیم اینها را بسیار راحت و کم دردسر به دست‌شان برسانیم. فکر کنم با ایجاد شورای بازرگانی ایران و اوکراین زمینه‌سازی خوبی انجام‌شده تا روابط تجاری بین دو کشور تقویت شود. اقدامات خوبی هم در این زمینه داشتیم تا به یک نتیجه مشترک و مطلوب برسیم. اگر مشکل خاصی پیش نیاید، از همین سال ۹۴ قصد داریم روابط خوبی را با تولیدکنندگان و صاحبان صنایع در اوکراین برقرار کنیم. به زودی قصد برگزاری نمایشگاهی در بندر انزلی با همکاری کشورهای حوزه سی.ای.اس داریم که می‌تواند در بهبود روابط ایران با کشورهای همسایه موثر باشد.

اوکراین هم قرار است در این نمایشگاه‌ها حضور موثر و فعال داشته باشد. یک نکته مهم آنکه در بخش فلزات، ایران هم مانند اوکراین تولیدکننده بزرگ فولاد است و آمارهای واردات نشان می‌دهد که هر سال نسبت به سال‌های قبل واردات‌مان محدودتر می‌شود. فکر می‌کنم بتوانیم با اوکراین با توجه به زمین‌های مستعدی که در آن کشور است و برنامه‌ای که دولت می‌خواهد در زمینه فرامرزی اجرا کند، فعالیت‌های عمرانی خود را توسعه داده و در امر معادن به آنها خدمات فنی و مهندسی ارائه بدهیم. پیشنهاد دیگر در این زمینه بحث محصولات کشاورزی است. موقیعت‌های خوبی در کشور اوکراین برای انجام امور زراعی وجود دارد. بالای هزار هکتار زمین برای کشت محصولات مورد نیاز ایران در اوکراین وجود دارد که می‌توان برای برخی قراردادهای تجاری از آنها استفاده کرد.

 

نمایشگاهی که نیمه اول فروردین برگزار شد چه ابعادی داشت؟ ایران چه کالا یا خدماتی را به نمایشگاه کشاورزی اوکراین برده بود؟

سعی کردیم محصولاتی را همراه ببریم که مطمئن هستیم در بازار اوکراین وجود ندارند. برای مثال پسته و خرمای ایرانی در نمایشگاه بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

 

شرکت‌های فعال ایرانی چقدر در این زمینه با شما هم نظر هستند؟ با توجه به ناامنی‌های اخیر اوکراین، آیا شرکت‌ها و صنایع فعال کشورمان، در بحث برپایی نمایشگاه‌های مختلف با شما همکاری دارند؟

یکی از دلایلی که می‌توان موقعیت‌های مختلف اقتصادی را در اوکراین برای ایران رقم زد همین موضوع است. اتفاقات اخیر در این کشور باعث شده تا از ابعاد مختلف ضربات سهمگینی بر پیکره اقتصادی آنها وارد شود و در تمام زمینه‌ها نزول و پسرفت داشته باشند. برای مثال قیمت ارز آنها کاهش چشمگیری داشته یا قیمت اجاره و فروش زمین کاهش پیدا کرده است. به‌طور معمول وقتی اتفاق ناهنجاری برای کشورها پیش می‌آید، این سقوط‌ها طبیعی است. بنابراین شرایط برای ما به‌طور کامل مهیاست تا از این ارزانی‌ها استفاده کنیم.

اکنون امنیت به‌طور کامل برقرار نیست اما اگر امنیت این کشور بهبود پیدا کند، قیمت‌ها خیلی تغییر می‌کند. الان زمین‌ها را هم با یک‌چهارم قیمت اجاره می‌دهند هم به مدت ۵۰ سال می‌فروشند. اوکراینی‌ها صنایعی دارند که در همین بحث ناامنی‌های اخیر به تعطیلی کشیده شدند.

ارزش کارخانه‌هایشان به شدت افت کرده و رو به ورشکستگی هستند. ایران برای گسترش روابط تجاری هر شرایطی هم که داشته باشد، می‌تواند خودش را در صنایع مختلف اوکراین شریک کرده و منفعت ببرد. امیدوارم برگزاری نمایشگاه‌های مشترک در خاک دو کشور بتواند در این زمینه و ایجاد اعتماد در فعالان اقتصادی کشورمان موثر باشد.

Samtnews.ir