هندوانه سیاسی شد

 

خبرگزاری تسنیم: رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران گفت: هندوانه‌های صادراتی پس فرستاده شده از کشور‌های عربی بعضا محصول مناطقی بوده که به دلیل خشک سالی دچار آفت زدگی شده اند و تزریق هر‌گونه ماده شیمیایی به هندوانه باعث فساد این محصول می‌شود.

سید رضا نورانی افزود پس فرستادن هندوانه‌های تولیدی ایران از کشور های حاشیه خلیج فارس را  از دو جنبه می توان بررسی کرد. اول اینکه مسئولین سازمان حفظ نباتات موظفند در زمان خروج یک محصول کشاورزی به شکل ظاهری محصول توجه کرده و بعد اجازه صادرات دهند و از طرفی برخی از رسانه‌های عربی در تداوم پروژه ایران هراسی شیطنت کرده؛ شیطنتی که این بار خود را در محصولات کشاورزی و هندوانه نشان داده است.

بنا براین گزارش روزنامه القدس العربی با انتشار گزارشی به این موضوع پرداخت و اشاره کرد که پدیده هراس از ایران یا ایران هراسی این بار به هندوانه این کشور رسیده است. در این گزارش آمده است که برخی رسانه‌های عربی در یک ادعای مضحک اعلام کرده اند: این نگرانی وجود دارد که دلیل سوراخ شدن هندوانه ایران تزریق مواد سمی یا شیمیایی به داخل آن باشد.

نکته جالب در این ارتباط عدم تایید هیچ کدام از نهادهای بهداشتی و محیط زیستی کشورهای یاد شده است.

سوراخ‌های هندوانه  به دلیل خشکسالی و آفت

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم گفت: انتشار این اخبار توسط  برخی از رسانه‌های‌عربی در راستای پروژه ایران هراسی است زیرا از لحاظ علمی تزریق هر گونه ماده شیمیایی به هندوانه یا میوه باعث فساد میوه می شود و بافت خود را از دست می دهد.

رضا نورانی ادامه داد: بر اساس اعلام فائو محصولات باغی و جالیزی ایران از رتبه  مناسبی از لحاظ سلامت برخوردارند و از سالم ترین محصولات کشاورزی به حساب می‌آیند.

وی با اشاره به دلایل ایجاد حفره بر روی پوست هندوانه‌های صادراتی ، اظهار داشت:  هندوانه‌های تولید شده در بعضی از مناطق ایرانشهر و جیرفت به دلیل شرایط خشکسالی منطقه، در ابتدای رشد بوته آفتی به خود دید که باعث سوراخ شدن پوست هندوانه شد که با بزرگ شدن محصول این حفره بزرگتر گردید و تولیدکنندگان با این آفت مبارزه شیمیایی نمودند ولی متاسفااانننه   کماکان حفره ها در روی پوست باقی ماندند

وی تصریح کرد:  محصولات کشاورزی  و جالیزی صادارتی علاوه بر داشتن سلامت لازم، باید شکل ظاهری مناسبی نیز داشته باشند که دراین زمینه سازمان حفظ نباتات با عدم انجام کنترل‌های مربوطه زمینه این مشکل را فراهم کرده است.

نورانی یادآورشد: بازرگانان ایرانی نیز برای حفظ بازار‌های صادراتی و ندادن بهانه به دست این افراد، باید دقت بیشتری در صادرات محصولات خود داشته باشند.

گفتنی است که هندوانه از دسته محصولات آب بری به حساب می آید که به دلیل مصرف بالای آب؛ صادرات آن به نفع منافع ملی نیست اما رئیس اتحادیه صادرکنندگان میوه و تره بار در این زمینه عقیده دارد که جلوگیری از صادرات این محصول به صورت قانونی منجر به قاچاق آن می شود.