پیشنهاد واردات نارنگی به ازای صادرات سیب/جلوی واردات قاچاق میوه گرفته شود

رئیس اتحادیه محصولات کشاورزی با اشاره به واردات نارنگی قاچاق گفت: پیشنهاد می‌شود، دولت شرایطی فراهم کند که صادرکنندگان به ازای صادرات سیب و کیوی محصولات مورد نیاز مانند نارنگی را به کشور وارد کنند.

 

سید رضا نورانی رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس از  قاچاق نارنگی انتقاد کرد و گفت: نارنگی قاچاق در بازار زیاد شده است، به طوری که در محافل دولتی پذیرایی از میهمانان با این میوه قاچاق و وارداتی صورت می‌گیرد.

وی با انتقاد از واردات قاچاق میوه و نارنگی گفت: فصل برداشت نارنگی شمال به پایان رسیده و نارنگی مناطق جنوب هم محدود است و همین موضوع شرایط را برای واردات قاچاق این میوه فراهم کرده است.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی تصریح کرد: با این شرایط باید به فکر راه‌حلی بود، تا جلوی واردات قاچاق این میوه گرفته شود.

نورانی با اشاره به مازاد سیب و کیوی در سردخانه‌ها به علت کند شدن صادرات این محصولات، افزود: بنابراین بهتر است به جای ممنوعیت واردات نارنگی؛ دولت شرایطی را فراهم کند تا ضمن صادرات سیب و کیوی، نارنگی یا محصولات مورد نیاز وارداتی از طریق قانونی به کشور وارد شود.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی تصریح کرد: با این اقدام هم جلوی خروج ارز از کشور گرفته می شود و علاوه بر این در کنار رونق صادرات جلوی واردات قاچاق میوه هم گرفته می‌شود.

نورانی با اشاره به اینکه با واردات قاچاق امکان ورود آفت و آلودگی به داخل کشور و صدمه به باغات وجود دارد، بیان داشت: امکان صادرات سیب و کیوی به همسایه‌های شرقی کشورمان وجود دارد و اگر چنین شرایطی برای واردات مجاز نارنگی فراهم شود، قطعا بخش زیادی از سیب‌های موجود در سردخانه‌ها صادر می‌شود.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران گفت: همچنین در صورت صدور مجوز واردات نارنگی به ازای صادرات سیب یا کیوی برای دولت درآمد ایجاد می‌شود، چرا که به ازای هر کیلو واردات مبلغی به عنوان عوارض از واردکنندگان دریافت می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر به دلیلی برخی مشکلات سیاسی در منطقه صادرات سیب و کیوی به برخی کشورهای عربی کند شده است.

این گزارش می‌‌افزاید: محمدعلی طهماسبی معاون وزیر جهاد کشاورزی، تولید سیب را در کشور امسال بسیار خوب و حدود 3.5 میلیون تن عنوان کرد.

به گفته وی میزان مصرف سیب درختی در کشور بیش از 2.9 میلیون تن در سال نیست که  بیش از 600 هزار تن از این محصول با توجه به میزان مصرف، امکان جذب در بازار داخل را ندارد.