ارزآوری بیش از 102 میلیون دلاری محصولات کشاورزی از مرز آستارا

ایرج شیارکار صبح امروز در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در آستارا با اشاره به صادرات 29 نوع محصول کشاورزی به وزن 120 هزار و 235 تن از مرز زمینی این شهرستان طی چهار ماهه گذشته اظهار کرد: از محل صادرات این مقدار محصول کشاورزی، 102 میلیون و 284 هزار و 100 دلار ارز وارد کشور شده است.

وی بابیان اینکه صادرات محصولات کشاورزی به‌لحاظ وزن و ارزش اقتصادی به ترتیب با 60 و 61 درصد افزایش همراه بوده است تصریح کرد: پیاز، چغندر، خرما، کیوی، کلم، سیب‌زمینی، آلوچه، آلو، آلبالو، پرتقال و خیار از جمله محصولات صادرشده به روسیه، آذربایجان، بلاروس و کشورهای آسیای میانه هستند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آستارا به ترانزیت 16 نوع محصول کشاورزی به وزن 24 هزار و 882 تن از طریق مرز زمینی این شهرستان با نظارت و اعمال کنترل به کشورهای حاشیه خلیج فارس اشاره کرد و گفت: این میزان ترانزیت محصول کشاورزی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، 31 درصد افزایش داشته است.

به‌گفته شیارکار، تخته سوزنی‌برگ، عدس، آرد گندم، نخود، پیاز، برگ بوی خشک شده، سیب‌درختی، زغال‌اخته، نخودفرنگی، انار، مغز فندق، گوجه‌فرنگی، جو، دسته بیل و ریشه شیرین‌بیان از جمله محصولات ترانزیت‌شده طی چهار ماه گذشته هستند.

وی با اشاره به واردات 21 نوع محصول کشاورزی در فروردین، اردیبهشت، خرداد و تیر ماه سال جاری بیان کرد: این تعداد محصول کشاورزی به وزن 67 هزار و 824 تن از کشورهای روسیه و گرجستان از طریق مرز زمینی گمرک شهرستان آستارا وارد کشور شده است.

این مسئول، محصولات وارداتی را شامل موز، ارزن، مغز دانه آفتاب‌گردان، دسته بیل، دانه گل‌رنگ، دانه کتان، تخته سوزنی‌برگ، نخودفرنگی، تخته راش، تخته چندلا، سیب، ذرت، لوبیا قرمز و باریکه چوب دانست و گفت: محصولات وارداتی به لحاظ وزن نسبت به مدت مشابه سال گذشته 19 درصد رشد داشته است.

وی از عودت پنج نوع محصول کشاورزی به وزن دوهزار و 70 از قبیل تخته‌های وارداتی از نوع راش، دسته بیل، نخود فرنگی، پنبه محلوج و ریشه شیرین‌بیان از آغاز سال جاری تاکنون خبر داد و گفت: این مقدار محصولات وارداتی به دلیل عدم رعایت شرایط قرنطینه به کشورهای مبدا «آسیای میانه» برگشت داده شد.