دلال ها، عامل افزایش قیمت میوه و تره بار

صدرالدین نیاورانی در برنامه گفتگوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دوم سیما با اشاره به اینکه مقدار زیادی از افزایش قیمت میوه و تره بار، کاذب است، گفت: کمبود تولید ممکن است علت بخش اندکی از افزایش قیمت باشد اما سطح کنونی افزایش قیمت ها ناشی از کمبود تولید میوه نیست.
وی افزود: بخشی از این افزایش قیمت به علت سرما زدگی و بخشی هم به علت افزایش نرخ های داخلی مانند افزایش قیمت کرایه های حمل و نقل، هزینه بسته بندی و بارگیری است.

نایب رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران گفت: قیمت میوه در عمده فروشی با آنچه که در مغازه ها بدست مردم می رسد متفاوت و مورد اعتراض مردم و حتی تولیدکنندگان است که متاسفانه به این اعتراض به خوبی رسیدگی نمی شود.
نیاورانی با بیان اینکه دو نوع محصول در بازار وجود دارد افزود: یک نوع از محصولات زود فاسد می شوند. میوه های هسته دار از این گونه هستندف این محصولات زمان زیادی برای دست به دست شدن ندارند، لذا به طور مستقیم از باغ به میدان می آیند، البته بخش کمی هم از این محصولات به سردخانه‌ می رود، اما قسمت دیگر میوه که این گونه نیست توسط دلالان دست به دست می شود، خرده فروش ها  باید میوه را از فروشندگان اصلی بازار بخرند، نه از دلالان. قیمت میوه ها از تولیدکننده تا مصرف کننده بدست واسطه ها و دلال ها افزایش می یابد و میوه فروشان در مغازه با بیش از سود مجاز آن را می فروشند.
وی با اشاره به اینکه در 17 استان کشور سرمازدگی داشتیم، گفت: از مناطق دیگر تولید داشتیم و در بازار کمبود محصول احساس نمی شود. با توجه به کمبود تولید، صادرات میوه انجام نمی شود و صادرات در موارد اضافه تولید انجام می شود. 
نایب رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران افزود: ساعات کار میادین بزرگ میوه و تربار باید محدود شود تا اقدامات دلالان در آنجا قابل نظارت بیشتر و بهتری باشد.
نیاورانی گفت: باید فاکتور با شکل یکسان و اصلی بارفروشی و با مهر و شماره اتحادیه بارفروشان باشد و به سازمان تعزیرات معرفی شود تا فاکتورهای جعلی تولید نشود.
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار نیز در ارتباط تصویری با این برنامه با اشاره به اینکه افزایش قیمت میوه ها در داخل میدان های میوه و تره بار اتفاق می افتد، افزود: اتفاقاتی که پیش از خرید مغازه داران میوه فروش رُخ می دهد به ما ارتباطی پیدا نمی کند.
اسدالله کارگر در ادامه تائید کرد که علت اصلی گرانی میوه و صیفی جات در بازار، ارائه نکردن فاکتور و خالص فروشی توسط بارفروشان و سودجویی واسطه گران و نبود تعادل در عرضه و تقاضاست.
رئیس اتحادیه بارفروشان میوه و تره بار تهران هم با حضور در این برنامه گفت: در میدان میوه و تره بار نرخ نامه ای داریم که به وسیله نماینده جهاد کشاورزی، نماینده بازرسی اتاق اصناف، اتحادیه میوه فروشان و اتحادیه بارفروشان تنظیم می شود و میوه ها در داخل میدان بر اساس این نرخنامه فروخته و فاکتور صادر می شود.
حسن صابری با اشاره به اینکه بارفروشان میوه و تره بار، حق العمل کار هستند، افزود: 90 درصد از بارفروشانی که در میدان های بزرگ میوه و تره بار فعال هستند در رسته حق العمل کاری می باشند و مستقیم با کشاورز کار می کنند اما در این میان زنجیره ای هم وجود دارد که جزو اعضای اتحادیه بارفروشان میوه و تره بار نیستند و خودشان خریدهای خود را انجام می دهند و آن را به میدان حمل می کنند و به صورت حق العمل کاری بار خود را با توجه به عرضه و تقاضا می فروشند.
وی گفت: علت اصلی گرانی میوه، سرمازدگی آخر فروردین امسال است که بنا بر برآورد خسارات وزارت جهاد کشاورزی، حدود 11 هزار میلیارد تومان از تولید امسال ما کم شده و بخش زیادی از میوه های هسته دار کشورمان از بین رفته است.
صابری با اشاره به اینکه فاکتور این اتحادیه، متحدالشکل و مورد تائید اتاق اصناف است، افزود: همه اعضای این اتحادیه از این نوع فاکتور استفاده می کنند و ملزم به صدور فاکتور هستند.
وی با اشاره اینکه ساعات اصلی فعالیت میادین، از حدود 23 تا حدود 5 صبح است، افزود: باید دست به دست هم دهیم تا کیفیت تولید میوه ها را افزایش دهیم زیرا فقط حدود 20درصد تولیدات داخل، مرغوب و با کیفیت هستند.
رئیس هئیت مدیره اتحادیه سراسری باغداران ایران هم با اشاره به اینکه با توجه به شرایط اقلیمی کشورمان با کیفیت ترین میوه ها را تولید می کنیم، گفت: اساسنامه سازمان میادین میوه و تره بار باید اصلاح شود و حق العمل کارهای این صنف باید میوه را بر اساس کیفیت آن خریداری کنند.
کمال یداللهی افزود: حق العمل کارها و خریداران میوه در میادین میوه وتره بار باید لباس و فاکتور متحدالشکل داشته ومشخص باشند.
سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی کشور گفت: اختلاف قیمت میوه در برخی از استان ها نسبت به تهران به 60 تا 70 درصد می رسد.
سید یاسر رایگانی در ارتباط تلفنی با برنامه گفتگوی ویژه خبری، افزود: نیروهای سازمان تعزیرات حدود یک ماه در میادین میوه و تره بار مستقر بودند و به نحوه عرضه در میادین و خرده فروشی ها ایراداتی داریم.
وی گفت: متاسفانه یک نوع میوه در میادین میوه و تره بار 6 تا 7 بار دست به دست می شود تا به دست مغازه دار برسد.
رایگانی افزود: در سطح عرضه هم مشکلاتی وجود دارد برای مثال میوه های بسته بندی شده در سوپرمارکت ها با 2 تا 3 برابر قیمت میوه در میادین تره بار عرضه می شود.
وی با بیان اینکه حجم کمی از پرونده ها در زمینه میوه و تره بار به سازمان تعزیرات ارجاع می شود، گفت: کمتر از 1500 پرونده از ابتدای امسال تا کنون در این زمینه در سراسر کشور به این سازمان ارجاع شد که در مقایسه با دیگر پرونده های صنفی، ناچیز است.
رایگانی با اشاره به اینکه سازمان تعزیرات حکومتی کشور، سازمان ناظر نیست، افزود: این سازمان، مرجع رسیدگی کننده است و نظارت بر بازار بر عهده اتحادیه ها و اصناف و اداره کل صنعت، معدن و تجارت است که باید تخلفات را به سازمان تعزیرات حکومتی ارجاع دهند.
رئیس اتحادیه بارفروشان میوه و تره بار تهران هم با بیان اینکه با توجه به کیفیت میوه ها سه نوع قیمت گذاری کف، سطح و ممتاز وجود دارد، گفت: حدود 50 تا 60 درصد میوه های تهران در میدان های اقماری توزیع می شود.
صابری با بیان اینکه باید همفکری کنیم و بازار تولید و عرضه میوه را به درستی مدیریت کنیم، افزود: پارسال عرضه میوه مازاد بر تقاضا بود به طوری که قیمت هندوانه تا اردیبهشت به اندازه ای پایین بود که خوراک دام می شد.
در ادامه یداللهی رئیس هئیت مدیره اتحادیه سراسری باغداران ایران نیز با تاکید بر اینکه باید شفاف سازی شود، گفت: میوه های تولیدی باغداران را با قیمت کم می خرند و با چند برابر قیمت می فروشند.
در ادامه کارگر رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره بار افزود: اعضای اتحادیه ما 15 تا 35 درصد سود می گیرند و به قیمت های خرید خود اضافه می کنند.