واکنش تولیدکنندگان به فساد میوه‌های تنظیم بازاری

رئیس اتحادیه محصولات کشاورزی با بیان اینکه این اولین باری نیست که محصولات تنظیم بازاری دچار فساد می شوند،گفت: دولت باید از حوزه تنظیم بازار میوه بیرون برود و کار را به بخش خصوصی واگذار کند.

سید رضا نورانی در گفتگو با خبرنگار مهر در واکنش به فاسد شدن بیش از یکهزارتن سیب درختی تنطیم بازاری در برخی از سردخانه های کشور اظهارداشت: چه کسی می خواهد در این زمینه پاسخگو باشد؟

وی اضافه کرد: اگر سیب برای تنظیم بازار ذخیره سازی شده بود که توزیع آن برای ایام شب عید بوده چرا آنقدر نگه داشتند که دور بریزند، در گذشته نیز این اتفاقات افتاده و این بار اول و دوم نیست که با چنین مسائلی مواجه می شویم.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ادامه داد: در گذشته نیز محصولاتی مانند پرتقال و سیب تنظیم بازاری دور ریخته شده بود

نورانی درباره اینکه چرا این محصولات به موقع وارد بازار نشدند تا دچار فساد نشوند؟، افزود: مسئولان مربوطه باید به این پرسش پاسخ دهند.

وی درباره اینکه گفته می شود ممنوعیت صادرات باعث شده این سیب ها در سردخانه ها بمانند و چنین شرایطی ایجاد شود،گفت: مطرح کردن چنین مباحثی بهانه‌تراشی است؛ کار آنها صادرات نیست که بخواهند برای صادرات ذخیره سازی انجام دهند. اقلام مذکور برای تنظیم بازار و توزیع داخلی بوده است

نورانی تصریح کرد: باید به موقع این محصولات را وارد بازار می کردند که مصرف کنندگان سیب گران نخرند. این سیب های تنظیم بازاری باید در زمان عید نوروز توزیع می شد و البته تا آخر فروردین نیز مسئولان می توانند آنها را توزیع کنند.

وی اضافه کرد: اگر محموله متعلق به بخش خصوصی بود و با ممنوعیت صادرات وزارت صنعت،صادرات آنها دچار مشکل می شد می توانستیم بگوییم که این مساله درست است اما دولت این اقلام را برای صادرات ذخیره سازی نمی کند بلکه برای ایام اضطرار ذخیره سازی می کند تا در مواقع لازم بتواند بازار را تنظیم کند.

نورانی تصریح کرد: تا زمانی که دولت بخواهد در تنظیم بازار میوه که محصولی فساد پذیر است دخالت کند این اتفاقات ادامه پیدا می کند. دولت باید این کارها را به بخش خصوصی واگذار کرده و خودش فقط نظارت کند.

به گزارش خبرنگار مهر، اخیرا بیش از هزارتن سیب درختی تنظیم بازاری در برخی از سردخانه های کشور از جمله در دماوند و آذربایجان غربی از بین رفته اند.