بحران مالی بی سابقه پسا کرونا را چگونه پشت سر بگذاریم؟

به رغم هشدار درباره موج دوم شیوع ویروس کرونا تعداد زیادی از کشورها اقدام به برداشتن محدودیت‌های کرده‌اند که پیش‌تر برای مقابله با این ویروس اتخاذ شده بود. سازمان تجارت جهانی رکود تجاری ناشی شیوع ویوروس کرونا را فراتر از بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۸ -۲۰۰۹ دانسته و بهبود شرایط اقتصادی کشورها در بخش‌های مختلف را منوط به اثربخشی برنامه‌ها و پاسخ‌های مناسبی برای شرایط کنونی می‌داند.

به گزارش ایلنا؛ سازمان تجارت جهانی در فروردین ماه سال جاری در گزارشی اعلام کرد با همه گیری ویروس کرونا پیش بینی می‌شود، تجارت جهانی در سال جاری میلادی ۱۳ تا ۳۲ درصد کاهش یابد.

این سازمان در گزارش خود آورده است که در پی شیوع بیماری همه گیری کووید ۱۹ در سراسر جهان و تاثیر بی‌سابقه آن بر اقتصاد، اقتصاددانان تجارت جهانی معتقدند که این کاهش احتمالاً از رکود تجاری ناشی از بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۸ -۲۰۰۹ فراتر خواهد رفت.  

سازمان تجارت جهانی در مورد دوران پس از کرونا ضمن بیان اینکه نمی‌توان برآوردی مشخص از بهبود اقتصادی در سال ۲۰۲۱ ارائه کرد تاکید می‌کند که پیامدهای اقتصادی کرونا به مدت زمان شیوع آن و اثربخشی برنامه‌ها و پاسخ‌های مناسبی بستگی دارد که کشورها برای تجارت خود به کار می‌گیرند.

در میان تمامی بخش‌های تجاری شاید بخش کشاورزی مهمترین آن‌ها باشد چراکه تضمین کننده امنیت غذایی کشورها است.

ایران نیز به عنوان یکی از کشورهای اصلی درگیر با ویروس کرونا از نتایج منفی آن بر تجارت خود در امان نخواهد بود و آنچه سازمان تجارت جهانی درباره بهبود اقتصادی در روزهای پس از کرونا که شامل اثربخشی برنامه‌ها و پاسخ‌های مناسب به مشکلات مطرح کرده است را باید مورد توجه قرار دهد.

 رضا نورانی در گفت‌وگو با ایلنا با اشاره به پتانسیل‌های زیاد کشور ما به ویژه در بخش تولید محصولات کشاورزی اظهار کرد: پتانسیل‌های موجود در بخش کشاورزی می‌تواند کمک زیادی به پشت سرگذاشتن رکود بعد از شیوع ویروس کرونا داشته باشد به شرط آنکه برنامه‌ریزی و مدیریت درستی در این بخش صورت گیرد.

وی ادامه داد: برنامه ریزان در گام اول باید به فراهم ساختن هر چه سریع‌تر زیرساخت‌های تولید و تجار برای این بخش بپردازند.

نورانی برخی از این زیر ساخت‌ها در بخش تولید را تامین نهاده‌های تولید به میزان کافی و با قیمت مناسب، تعیین قیمت عادلانه برای خرید تضمینی محصولات و حمل و نقل مناسب عنوان کرد.

وی با تاکید بر اینکه در بخش تجارت نیز مشکلات کم نیستند، اظهار کرد: کاهش تعرفه خروج کالا، قدرتمندسازی دیپلماسی اقتصادی، تغییر در روش پیمان سپاری ارزی مهمترین موضوعاتی هستند که در بخش تجاری باید به آن‌ها پرداخت.

به گفته نورانی؛ پراکندگی در مراجع اتخاذ تصمیم موجب شده هم در بخش تولید و هم در بخش تجارات اجرای برنامه‌ها به کندی انجام گیرد. 

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی تاکید کرد: اتخاذ تصمیم زیر یک سقف برای برنامه ریزی در روزهای پس از کرونا بسیار پر اهمیت است.

نورانی معتقد است؛ اگر برنامه ریزان مشکلات پیش روی تولیدکننده و تجارت بخش کشاورزی را مرتفع کنند این بخش می تواند کمک بزرگی به کاهش رکود در دروان پس از کرونا کند.