قیمت گران ترین میوه تولید داخل و وارداتی اعلام شد

تا تاریخ 24 مهر 98 نرخ هر کارتن آناناس 80 هزار تومان بوده است اما اکنون به 600 هزار تومان رسیده است و معمولا دانه‌ای فروخته می‌شود که قیمت هر آناناس با نرخ عمده فروشی و سود مصوب بین 100 تا 120 هزار تومان است.

اسدالله کارگر در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره وضعیت میوه و تره‌بار در بازار اظهار داشت: خوشبختانه در 20 روز گذشته و 20 روز آینده که دو فصل به هم الصاق می‌شوند، تنوع میوه زیاد شده و پیش‌بینی ما این است که هم کاهش و هم ثبات قیمت داشته باشیم.

وی درباره میوه‌های وارداتی گفت: ما اکنون مجاز به واردات 4 میوه از جمله انبه، آناناس، موز و نارگیل هستیم و خارج از این 4 قلم اجازه واردات نداریم. 

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و تره‌بار درباره قیمت میوه‌های وارداتی تصریح کرد: قیمت‌ها اخیرا به دلیل نوسانات نرخ ارز بالا رفته، موز تا 20 روز قبل از میوه‌های تولید داخل هم ارزان‌تر بود، اما اکنون به دلیل بالا رفتن دوباره نرخ ارز جزء گرانترین میوه‌ها شده است.

وی با اشاره به نرخ آناناس نیز بیان کرد: تا تاریخ 24 مهر 98  نرخ هر کارتن آناناس 80 هزار تومان بوده است اما اکنون به 600 هزار تومان رسیده است و معمولا دانه‌ای فروخته می‌شود که قیمت هر آناناس با نرخ عمده فروشی و سود مصوب بین 100 تا 120 هزار تومان است.

کارگر درباره راه‌اندازی بازارهای محلی فروش میوه و تره‌بار در شهرها بدون واسطه گفت: در تهران قرار بود این برنامه اجرایی شود، اما قطعا کشاورز امکان پرداخت اجاره سنگین 20 تا 50 میلیونی غرفه را ندارد. زمانی  کشاورزان فصلی در بازار قزل‌قلعه میوه می‌فروختند و بار را دست مصرف‌کننده می‌رساندند. اما اکنون کشاورز در میادین میوه و تره‌بار سطح شهر نقشی ندارد، بازار فقط دست واسطه‌ها است و بعضا سه دست چرخیده تا به دست اجاره‌کننده رسیده است. اگر واقعا عرضه دست کشاورز باشد، خیلی خوب است زیرا هدف این است که کشاورز در کاشت و برداشت تشویق شود.

وی گران‌ترین میوه‌های تولید داخل امروز بازار را نیز گلابی و نارنگی عنوان کرد و افزود: قیمت هر کیلو گلابی بیروتی 25 هزار تومان و گلابی شاه‌میوه 23 هزار تومان است.