گزینه طلایی برای جانشینی صادرات نفت


گزینه طلایی برای جانشینی صادرات نفت
محصولات کشاورزی سالهاست به عنوان گزینه برتر جانشینی بر صادرات نفتی است.
    
 
ا چند سالی است که به علت تاکید قابل تامل مقام معظم رهبری و همچنین تحریم های ایالات متحده آمریکا، موضوع جایگزینی صادرات غیر نفتی بر صادرات نفت مطرح است.

همین موضوع منجر می شود که کارشناسان امر  تجارت، موارد متعددی را برای جایگزینی صادرات نفتی مطرح کنند. صادرات محصولات کشاورزی که از درصد قابل توجهی در امر صادرات هم برخوردار یکی از این موارد است.

ایران در جای جای خود که به کشور چهار فصل مشهور است، توانمندی کشت انواع محصولات کشاورزی از میوه تا غلات را داراست. حال برای بررسی این موضوع به سراغ متخصصان این امر رفته ایم.

رضا نورانی رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی با اشاره به اینکه چالش های پیش روی صادرات کماکان پابرجاست، اظهار کرد: با توجه به تحریم های ظالمانه و کمبود حمل و نقل دریایی و ریلی، صادرکنندگان با چالش هایی در بخش صادرات روبرو هستند.

وی با تاکید بر حفظ مویرگی صادرات محصولات کشاورزی افزود: در شرایط تحریم، حمایت ویژه ای از صادرات مویرگی محصولات کشاورزی باید صورت گیرد تا نقش توسعه صادرات پررنگ شود، اما لازمه تحقق این امر رفع موانع پیش روی صادرات و اعطای تسهیلات ویژه به صادرکنندگان است.

 

نورانی با بیان اینکه اتخاذ تصمیمات مختلف برای صادرات در اتاق های دربسته کار معقولی نیست، گفت: صادرکننده ارز حاصل از صادرات را باید به کشور بازگرداند، اما روش بازگشت آن را باید از صادرکننده پرسید که از چه طریقی می تواند ارز را وارد کشور کند.

این مقام‌مسئول ادامه داد: در شرایط کنونی از صادرکننده راهکارهای توسعه صادرات و ارزآوری را باید پرسید چرا که در زمان صلح مشکلی برای نقل و انتقال ارزی وجود ندارد.

وی با تاکید بر اجرای سیاست صادرات در ازای واردات بیان کرد: در حال حاضر سیاست واردات در مقابل صادرات کارایی ندارد چرا که در زمان صلح این قانون به جا نیست.

صادرات محصولات کشاورزی نیازمند کانتینرهای یخچالی

نورانی ادامه داد: با توجه به بسته بودن مرزها و موانع پیش روی نقل و انتقال ارز ، سیاست صادرات در ازای واردات دیگر نیازی به نقل و انتقال ارزی ندارد، اما شفاف سازی در این‌خصوص نباید صورت گیرد چرا که دشمن مسیرهای باز پیش روی ما را می بندد.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی کمبود کانتینرهای یخچالی را یکی از چالش های اصلی حمل و نقل دریایی و جاده ای دانست و گفت: بارها اعلام کرده ایم‌که کشور نیاز به واردات ۴ تا ۵ هزار کانتینر یخچالی دارد تا تسریع در بحث حمل و نقل صورت گیرد.

وی ادامه داد: با توجه به آنکه ۳۰ تا ۳۵ درصد اشتغالزایی در بخش کشاورزی و صنایع جانبی است، از این رو توسعه صادرات تنها با جهش تولید به شمار می رود.

مجتبی شادلو نایب رئیس اتحادیه باغداران در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی با اشاره به اینکه فرصت های بی نظیری پیش روی صادرات است، اظهار کرد: با توجه به شرایط جغرافیایی و اقلیم ‌۴ فصل، پتانسیل بالایی در تولید محصولات کشاورزی داریم که متاسفانه تاکنون به پایداری و ثبات در صادرات نرسیدیم.