درخواست ممنوعیت صادرات سیب و پرتقال

اتحادیه ملی محصولات کشاورزی در نامه ای خطاب به معاون اول رئیس جمهور و به جهت فراوانی تولید خواستار رفع ممنوعیت صادرات سیب و پرتقال شدند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در پی ممنوعیت صادرات سیب و پرتقال اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران در نامه ای خطاب به اسحاق جهانگیری، معاون  اول رئیس جمهور از این اقدام انتقاد کرده و آن را به ضرر منافع ملی عنوان کردند و خواستار رفع ممنوعیت صادرات شدند.
در این نامه آمده است:
سیب درختی به مقدار کافی برای صادرات و مصرف داخل در سردخانه های کشور موجود است و این اتحادیه هر مقدار سیب مورد نیاز تنظیم بازار را به قیمت مناسب می تواند تأمین کند، لذا ممنوعیت صادرات سیب درختی می تواند خسارات جبران ناپذیری را در آینده نزدیک به کشور وارد کند، زیرا صادرات با توجه به تحریم های ظالمانه مویرگی انجام می شود و بازار آن محدود است و از طرفی حضور رژیم صهیونیستی در بازارهای خلیج فارس می تواند تهدیدی در کاهش صادرات ما به منطقه باشد. از این رو تصمیمات خلق الساعه می تواند در آینده، ما را از سرمایه گذاری در توسعه صادرات و زیرساخت های آن منع نماید.
در بخش دیگری از این نامه تأکید شده است که تولید پرتقال در سال جاری نسبت به سال گذشته کمتر است و امکان افزایش قیمت مشهود است و خرید به موقع برای تنظیم بازار با مدیریت میادین شهرداری و تنظیم بازار و قیمت گذاری و کنترل آن توسط سازمان حمایت از مصرف کننده و سازمان تعزیرات حکومتی امکان پذیر است.
در پایان این نامه درخواست شده است؛ به جهت رشد و توسعه تولید و صادرات میوه و تره بار در یک کمیته کارشناسی متشکل از تشکل های صادراتی، تشکل های تولیدی، تولیدکنندگان و صادرکنندگان تصمیم گیری شود.