روسیه جای کدام کشور را در بازار ایران گرفت؟

 
رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات اظهار داشت: به نظر می‌رسد که روند رو به رشد صادرات را به خصوص در مورد محصولات کشاورزی و روند کاهشی واردات را شاهد باشیم؛ البته امسال سال کم‌آبی است و ممکن است که در ماه‌های پیش رو روی صادرات محصولات کشاورزی تاثیرگذار باشد.

بورسان: فرشید فرزانگان در مورد وضعیت صادراتی ایران اظهار کرد: صادرات غیر نفتی ما در ماه فروردین حدود ۳ میلیارد دلار بود که نسبت به فروردین سال ۹۹ به مقدار ۸۰ درصد از نظر ارزشی و به مقدار ۵۶ درصد از نظر وزنی افزایش داشته است. واردات نیز ۲.۸ میلیارد دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۴۷ درصد افزایش از نظر ارزشی و ۱۷ درصد کاهش از نظر وزنی داشته است.

وی افزود: در فروردین سال ۱۴۰۰ بیشترین صادرات ما به ترتیب به چین، عراق، امارات، ترکیه و افغانستان بوده است. صادرات به چین ۹۷۴ میلیون دلار، به عراق ۴۲۸ میلیون دلار، به امارات ۴۱۷ میلیون دلار، به ترکیه ۱۷۷ میلیون دلار و به افغانستان ۱۷۵ میلیون دلار است. رشد ۱۴۹ درصدی صادرات کالاهای ایرانی به ترکیه در فروردین سال ۱۴۰۰ قابل تامل است.

فرزانگان با اشاره به حوزه واردات گفت: در حوزه واردات امارات شریک اول تجاری ما با ۷۸۸ میلیون دلار صادرات به ایران بوده، چین با ۶۵۶ میلیون دلار، ترکیه با ۲۴۷ میلیون دلار، هند با ۱۳۳ میلیون دلار و روسیه با ۱۳۲ میلیون دلار در رده‌های بعدی هستند. روسیه جای آلمان را که در آمارهای سال‌های قبل در این رده بود را گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد که روند رو به رشد صادرات را به خصوص در مورد محصولات کشاورزی و روند کاهشی واردات را شاهد باشیم؛ البته امسال سال کم‌آبی است و ممکن است که در ماه‌های پیش رو روی صادرات محصولات کشاورزی تاثیرگذار باشد. در مجموع صادرات از ۱ فروردین تا ۲۵ اردیبهشت ۴۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات با اشاره به بازار امارات گفت: بازار واردات محصولات غذایی در امارات حدود ۷ میلیارد دلاری است که عمدتا در اختیار برزیل، انگلیس، آمریکا، فرانسه، چین، عربستان، عمان، ترکیه و روسیه است. برزیل با ۵۷۲ میلیون دلار صادرات محصولات غذایی در رده اول قرار دارد اما ایران به عنوان کشوری که ظرفیت بالایی در تولید محصولات غذایی موقعیت جغرافیایی نزدیکی که دارد و می‌تواند در هزینه حمل‌ونقل تاثیرگذار باشد، سهم لازم را ندارد. البته این آمارها، آمار تجارت رسمی است و تجارت غیر رسمی ایران را در بر نمی‌گیرد.

فرزانگان همچنین تصریح کرد: طبق آمار گمرک ایران، گروه‌های کالایی ارزآور در سال ۹۹ به ترتیب محصولات پتروشیمی و میعانات گازی، صنایع معدنی و فلزی، خشکبار، پسته، میوه و تره‌بار و محصولات پلیمری بوده‌اند. طبق گزارش سازمان توسعه تجارت ارزش صادراتی این ۵ گروه کالایی در سال ۹۹ به مقدار ۲۸ میلیارد و ۲۶۲ میلیون دلار بوده که حدود ۸۰ درصد از ارزش صادراتی را به خود اختصاص داده است.

وی در ادامه بیان کرد: وضعیت صادرات ایران در سال گذشته حکایت از آن دارد که حدود ۳۵ میلیارد دلار به بازارهای هدف صادر شده که بر پنج پایه پتروشیمی، نفتی - میعانات گازی – صنعت - کشاورزی و صنایع غذایی - معدن و صنایع معدنی - فرش و صنایع دستی بوده است.