تسهیلات جدید و آخرین اخبار از مشوق های رفع تعهدات ارزی برای صادرکنندگان محصولات کشاورزی

 

 
تسهیلات جدید برای صادرکنندگان محصولات کشاورزی/ آخرین اخبار از مشوق‌های رفع تعهدات ارزی برای صادرکنندگان

گروه استانها - مدیرکل دفترهماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت گفت: صادر کنندگان در صورت بازگرداندن ارزهای صادراتی در بازه زمانی کمتر از ۴ ماه از تخفیف ۱۰ درصدی برخوردار می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرج،  محمود بازاری در نشست با فعالان و صادرکنندگان محصولات کشاورزی استان البرز با بیان اینکه راه اندازی میزهای تخصصی در استان‌ها را در بحث محصولات کشاورزی مختلف پیگیری شده است ، اظهار داشت :  میز تخصصی ماکارونی و قارچ در استان البرز راه اندازی شد و اکنون فعال سازی میز سبزی و صیفی در این استان در حال انجام است.

وی در مورد مسئله بازگشت ارزهای صادراتی که مشکلات زیادی را تحت عنوان عدم رفع تعهدات ارزی  برای صادرکنندگان حوزه کشاورزی به همراه آورده است ، افزود : در قالب مصوبه ستاد اقتصاد مقاومتی دولت و بسته های سیاستی ابلاغی در این مورد بخشی از مشکلات صادرکنندگان در بحث بازگشت ارزهای صادراتی حل شد.

مدیرکل دفتر هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت بیان کرد : بر اساس مصوبه ستاد اقتصاد مقاومتی دولت و بسته سیاستی برگشت ارز حاصل از صادرات مصوب کمیته ماده دو شورای عالی هماهنگی اقتصادی ، صادرکنندگانی که طبق تکلیف تعیین شده ارزی از 21 دیماه سال 97 حداقل 60 درصد تعهدات خود را ادا کرده باشند، از لحاظ رفع تعهد مشکلی ندارد.

وی در مورد مهلت تعیین شده بازگشت ارزهای حاصل از صادرات ،گفت : صادرکنندگان در صورت بازگرداندن ارزهای صادراتی در بازه زمانی کمتر از 4 ماه از تخفیف 10 درصدی برخورد می‌شوند، علاوه بر این صادرکنندگان حوزه کشاورزی اگر زودتر از مهلت 4 ماهه برای بازگرداندن ارزهای تخصیصی صادراتی اقدام کنند بازهم مشمول تخفیف بیشتری می شوند. 

بازاری با بیان اینکه بیش از 70 درصد محصولات استراتژیک کشاورزی باید صادر شود، گفت: در این زمینه برای محصولاتی مانند زعفران ، خرما و یا پسته از قبل برنامه ریزی‌هایی انجام شده است اما در بحث میوه و تره بار و سبزیجات هنوز برنامه درستی نداریم.

وی با اشاره به اهمیت توجه به بسته بندی در حوزه صادرات گفت : ایجاد یک هاب بسته بندی محصولات کشاورزی برای البرز با توجه به ظرفیت‌های این استان ضروری است.

مدیرکل دفتر هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت با تاکید بر اینکه هر محصول صادراتی باید از استاندارد بین المللی برخوردار باشد و این امر یک ضرورت مهم است ، گفت:  برای صدور گواهی قرنطینه حفظ نباتات جهاد کشاورزی نباید اجباری برای صادرکنندگان باشد مگر اینکه خود صادرکننده با توجه به درخواست کشور مقصد نیاز به این گواهی داشته باشد، اجرای این مهم در به صورت پایلوت در مرزهای کشور در پرویزخان کرمانشاه اجرایی می‌شود‌.

وی با بیان اینکه باید بر روی صادرات بذر بخشی از اقلام و محصولات کشاورزی به خارج  کار کنیم ، افزود: هدف این است که تولیدکنندگان حوزه کشاورزی به انجام این کار تولیدی در راستای دستیابی به ارزش افزوده بالاتر ترغیب شوند.

بازاری ادامه داد: باید در پایانه‌های صادراتی کشاورزی، واحدهای پردازش و صنایع تبدیلی را صرفا برای بحث صادرات پرورش داده و مستقر کنیم ، اگر وزارت صمت این فرصت را برای استقرار صنایع مربوطه در پایانه‌های صادراتی در اختیار جهاد کشاورزی قرار دهد یک فرصت خوب برای توسعه صادرات است.

وی در مورد رتبه بندی صادرکنندگان که توسط سامانه سازمان توسعه تجارت در بخش گیاهان دارویی و میوه تره بار در فاز نخست به صورت تست کار آماده بهره برداری است، گفت: در این قالب صادرکنندگان بر اساس شاخص‌های منظور شده امتیازات خود در صادرات را مشاهده می‌کنند.